ԱՄՆ-ն շատ մտահոգված է Թուրքիայում տիրող իրավիճակով: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Հիզեր Նաուերթը `մեկնաբանելով Ստամբուլում ամերիկյան հյուպատոսության աշխատակիցների ձերբակալությունները:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն չտեսավ ապացույցներ, որ ձերբակալվածները ինչ-որ կերպ կապված են քարոզիչ Ֆեթուլա Գյուլենի հետ, որին Անկարան մեղադրում է հուլիսի վերջին հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ: Նա նաեւ հաղորդել է եւս մեկ աշխատակցի ձերբակալության մասին, որը հարցաքննվել է, բայց չի կալանավորվել: Նաուերթը նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի քաղաքացիների համար վիզաների ժամանակավոր դադարեցման որոշումը միակողմանի չէ եւ ընդունվել է Սպիտակ տան եւ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի համաձայնությամբ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Անկարայում ԱՄՆ դեսպանին մեղադրել էր երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական ճգնաժամի համար: Նա նշել էր, որ Անկարան Ջոն Բասին Վաշինգտոնի դեսպան այլեւս չի համարում:
Էրդողանը կարծում է, որ Բասը միակողմանի կարգով որոշել է կասեցնել Ստամբուլում ԱՄՆ հյուպատոսության աշխատակցի կալանավորրումից հետո Թուրքիայի քաղաքացիներին վիզաների տրամադրումը:

США очень обеспокоены ситуацией в Турции. Об этом заявила представитель Госдепа США Хизер Науэрт, комментируя задержания сотрудников американского консульства в Стамбуле.
Она отметила, что США не увидели доказательств того, что задержанные как-то связаны с проповедником Фетуллой Гюленом, которого Анкара обвиняет в организации попытки переворота в июле прошлого года. Она сообщила также о задержании еще одного сотрудника, который был допрошен, но не арестован. Науэрт также отметила, что решение о временном приостановлении выдачи неэмиграционных виз турецким гражданам не было односторонним, и было принято при согласовании с Белым домом и Госдепом.
Ранее президент Турции Реджеп Эрдоган обвинил посла США в Анкаре в дипломатическим  кризисе между двумя странами. Он заявил, что  Анкара больше не считает  Джона Басса послом Вашингтона.
Эрдоган считает, что Басс в одностороннем порядке решил приостановить выдачу виз ггражданам Турции после ареста сотрудника  консульства США в Стамбуле