Սաուդյան Արաբիայի միլիոնատերերը եւ միլիարդատերերը հնարավորություններ են փնտրում իրենց դրամական միջոցները երկրից դուրս բերելու համար՝ կոռուպցիոն հետաքննության շրջանակում բացասական հետեւանքներից վախենալով, հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իրավիճակին ծանոթ աղբյուրներին:
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ երկրում ամենահարուստ մարդիկ բանակցություններ են վարում բանկերի, ակտիվների կառավարման մենեջերների եւ խորհրդատուների հետ Սաուդյան Արաբիայից եւ հարեւան երկրներից դրամական միջոցները եւ լիկվիդային ակտիվները դուրս բերելու նպատակով՝ վախենալով, որ դրանք կարող են սառեցվել: Դրանից բացի, նրանք մտահոգություն են հայտնում, որ կոռուպցիայի գործի շրջանակում երկրում նոր կալանավորումներ կլինեն:
Կիրակի Սաուդյան Արաբիայի կոռուպցիայի դեմ պայքարի Բարձրագույն կոմիտեն ժառանգորդ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալմանի ղեկավարությամբ կարգադրել է ձերբակալել մոտ 40 ազդեցիկ անձանց, որոնց թվում են թագավորական ընտանիքի անդամներ, նախարարներ, զինվորականներ եւ ձեռնարկատերեր:
Երեքշաբթի ժառանգորդ արքայազնը երկրի զարգացման խորհրդի մեջ մտնող նախարարներին կարգադրել է հավաստիանալ, որ ազգային եւ միջազգային ընկերությունները, այդ թվում՝ նրանք, որոնք մասնակի կամ ամբողջությամբ պատկանում են այն մարդկանց, ում դեմ քննություն է անցկացվում, քննչական միջոցառումների հետեւանքով չեն տուժի:
Bloomberg-ը նաեւ հայտնում է, որ ըստ ոչ պաշտոնական տեղեկությունների՝ չորեքշաբթի երկրի Կենտրոնական բանկը բանկերին կարգադրել է սառեցնել տասնյակ մասնավոր անձանց հաշիվները, որոնց թվում կան նաեւ ձերբակալվածներ, որոնք դեռեւս չեն կալանավորվել, ըստ որում՝ սպառնալիքի տակ է ձերբակալվածների 33 մլրդ դոլարի մասնավոր կարողությունը:
Սաուդյան Արաբիայում ձերբակալվածների մասին տեղեկություններից հետո տարածաշրջանային ֆոնդային շուկաներում վաճառք է սկսվել: Գործակալության տեղեկություններով՝ չորեքշաբթի օրվա արդյունքներով՝ Պարսից ծոցի երկրների Համագործակցության խորհրդի մեջ մտնող երկրների բորսաներում անկումը կազմել է 17,6 մլրդ դոլար:
Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է տասնյակ պետական նախարարությունների 207 աշխատակիցների ձերբակալման մասին
Ձերբակալվածների անունները չեն նշվում, եւ անհասկանալի է, թե երբ են կատարվել ձերբակալությունները․․․
Սաուդյան թագավորի ձերբակալված եղբայրը թագաժառանգ արքայազնին գահը հանձնելու դեմ է հանդես եկել
77-ամյա արքայազն Ահմեդը Երդմնակալության խորհրդի այն երեք անդամներից էր, որը բացահայտ իր առարկություններն է հայտնել այդ մասին թագավորին․․․
Սաուդյան արքայազն Ալվալիդ Բին Թալալը վերադարձել է բիզնես
Նա 266 մլն դոլարի ներդրում է արել Deezer երաժշտական ընկերությունում...
Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները շարունակում են միլիարդատերերին կալանավորված պահել
Նրանց խոշտանգում են, ծեծում եւ քնից զրկում…
Էր Ռիադի իշխանություններր հայտնել են հակակոռուպցիոն գործով ավելի քան 100 մլրդ դոլար առգրավել
Ներկայացված տարբեր ակտիվների տեսքով՝ ներառյալ անշարժ գույք, կոմերցիոն կազմակերպություններ, արժեթղթեր, դրամական միջոցներ եւ այլ ակտիվներ…
Սաուդյան Արաբիայում ազատ են արձակել կոռուպցիայի գործով բոլոր ձերբակալվածներին
Վերջինն ազատվածների թվում է Saudi Bunladin group ընկերության ղեկավար Բաքր բին Լադենը եւ նրա ընտանիքի մյուս անդամները, որոնք ձերբակալվել էին նոյեմբերին կոռուպցիայի դեմ պայքարի զանգվածային արշավի շրջանակներում․․․

Миллионеры и миллиардеры Саудовской Аравии ищут возможности для вывода своих средств из страны, опасаясь негативных последствий в рамках коррупционных расследований, передает агентство Bloomberg со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией.
По словам источников, самые богатые люди в стране ведут переговоры с банками, менеджерами по управлению активами и консультантами с целью вывести денежные средства и ликвидные активы из Саудовской Аравии и соседних государств из-за опасений того, что они могут быть заморожены. Кроме того, они выражают обеспокоенность тем, что в рамках дела о коррупции в стране последуют новые аресты, передает РИА Новости
В воскресенье Высший комитет по борьбе с коррупцией Саудовской Аравии во главе с наследным принцем Мухаммедом бен Сальманом распорядился задержать около 40 влиятельных лиц, среди которых члены королевской семьи, министры, военные и предприниматели.
Во вторник наследный принц поручил министрам, входящим в экономический совет по развитию страны, удостовериться, что национальные и международные компании, в том числе те, которыми полностью или частично владеют люди, в отношении которых идет расследование о коррупции, не пострадают от следственных мероприятий.
Блумберг также сообщает, что, по неофициальным данным, в среду ЦБ страны выдал распоряжение банкам заморозить счета десятков частных лиц, среди которых есть как задержанные, так и те, кто не был взят под арест; при этом под угрозой уже находится частное благосостояние задержанных в размере 33 миллиардов долларов.
После новостей о задержаниях в Саудовской Аравии на региональных фондовых рынках начались распродажи. По данным агентства, по итогам среды спад на биржах стран, входящих в Совет по сотрудничеству стран Персидского залива, оценивается в 17,6 миллиарда долларов.
Саудовская Аравия объявила об аресте 207 служащих в десятке государственных министерств
Имена задержанных не называются, и неясно, когда были произведены аресты. Национальная комиссия по борьбе с коррупцией королевства, известная как «Назаха», объявила об арестах поздно вечером в понедельник...
Арестованный брат саудовского короля выступил против передачи трона кронпринцу
По ее информации, 77-летний принц Ахмед был одним из трех членов Совета присяги - совещательного органа саудовской королевской семьи…