Հայաստանի Ազգային ժողովում, նոյեմբերի 27-ին՝ ժամը 11:00-ին, տեղի կունենան խորհրդարանական լսումներ՝ ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության հեղինակած  «ՀՀ մասով ԵՏՄ պայմանագրի գործողությունը դադարեցնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագծի վերաբերյալ:
«Ելք» խմբակցության ներկայացրած հայտարարության նախագծում ասվում է. «ԵՏՄ անդամակցության 3 տարում Հայաստանի ՀՆԱ-ն կրճատվել է 8 տոկոսով, զբաղվածության մակարդակը՝ 13 տոկոսով, միջազգային պահուստները` 40 տոկոսով, պետական պարտքն աճել է 10%-ով, միաժամանակ ներդրումների զուտ հոսքերը 2014 թվականին կազմել են 167.4 մլրդ դրամ, իսկ 2016-ին դրանք նվազել են` հասնելով 81 միլիարդ դրամի։ 2017 թվականին Հայաստանից դեպի Ռուսաստան 25 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամական հոսք է տեղի ունեցել, իսկ ռուսական կողմից Հայաստան այս տարի ներդրումները գրեթե զրոյական են:
ԵՏՄ անդամակցության հետեւանքով 900 անուն ապրանք թանկանալու է: Եթե դեղորայքի ներմուծման համար մինչ այժմ գործել է 0% մաքսատուրք, ԵՏՄ-ում այն դառնում է 8-12․5%, շաքարավազի (հիմնականում ներմուծվում է Բրազիլիայից եւ Ուկրաինայից) համար գործող 10% մաքսատուրքը ԵՏՄ պայմանագրի համապատասխան դրույթների ուժի մեջ մտնելուց հետո դառնալու է 40%, թռչնամսի համար մեզ մոտ գործող 10%-ը ԵՏՄ-ում կաճի մինչեւ 25%, Հայաստանում արտասահմանյան մեքենաների ներմուծման համար գործող 10% մաքսատուրքը ԵՏՄ-ում տատանվում է 25-200%-ի միջակայքում:
ԵՏՄ անդամ-պետությունները որեւէ օգնություն չեն ցուցաբերել եւ այժմ էլ չեն ցուցաբերում Արցախի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը, ավելին՝ ամենաբարձր մակարդակներում բազմիցս հանդես են եկել ի պաշտպանություն ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ քաղաքականության, իսկ Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանը, շարունակում է զինել Ադրբեջանին՝ մատակարարելով նրանց բանակի տեխնիկայի եւ հատկապես հարձակողական զենք-զինամթերքի 85%-ից ավելին, այդ թվում՝ գերժամանակակից հզոր եւ հակամարդկային զինատեսակներով»:

В парламенте Армении 27 ноября в 11:00 состоятся слушания относительно проекта заявления Национального Собрания «О начале процесса по приостановлению по части Армении действия договора «О Евразийском экономическом союзе», автором которого является  фракция блока  «Выход».
В проекте заявления, представленного фракцией блока «Выход», в частности, отмечается, что за 3 года членства Армении в ЕАЭС ВВП республики понизился на 8%, туристический поток – на 13%, международных резервов – на 40%, госдолг вырос на 10%. В 2017 году денежный поток из Армении в Россию составил 25 миллионов долларов, а инвестиции текущего года с российской стороны, практически, нулевые. «В результате членства в ЕАЭС 900 видов товаров подорожают», - отмечено в проекте заявления.
Речь также идет и о том, что государства-члены ЕАЭС ничего не сделали и не делают для мирного урегулирования карабахского конфликта. «Более того, они на самых высоких уровнях неоднократно защищали агрессивную политику Азербайджана, а стратегический партнер Армении, Россия, продолжает вооружать Азербайджан, поставляя его армии более чем 85% техники и оружия, боеприпасов, особенно наступательного характера», - отмечено в проекте заявления.