ՌԴ Ամուրի մարզի «Վոստոչնի» տիեզերակայանից «Մետեոր-Մ»-ի արձակումից հետո արբանյակի վթարի պատճառը կարող է լինել մարդկային գործոնը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով հրթիռատիեզերական ոլորտում աղբյուրին:
«Նախնական տեղեկություններով՝ սխալ է տեղի ունեցել  տանող հրթիռի թռիչքային հանձնարարությունում եւ «Ֆրեգատ» բլոկում, որի հետեւանքով  առաջին ազդակը տրվել է ոչ այն կողմնորոշմամբ, ինչպիսին անհրաժեշտ էր, այդ պատճառով անջատվող բլոկն արբանյակի հետ մտել է մթնոլորտ եւ ընկել Ատլանտյան օվկիանոսը»,- ասել է աղբյուրը:
Կրեմլում «Ռոսկոսմոսից» տեղեկություն են սպասում՝ կապված «Մետեոր» արբանյակի հետ եւ կոչ են անում եզրակացություններ կատարելիս չշտապել:
«Ներկայումս ընթանում է «Մետեոր» սարքը թիրախային ուղեծիր դուրս բերելիս առաջացած իրավիճակի վերլուծության աշխատանքային խմբի նիստը»,- ասել է ՏԱՍՍ գործակալության զրուցակիցը:

Причиной аварии спутника «Метеор-М» после запуска с космодрома Восточный в Амурской области мог стать человеческий фактор,передает «Интерфакс»  со ссылкой на  источник в ракетно-космической отрасли.
«По предварительным данным, возникла ошибка в полетном задании ракеты-носителя и разгонного блока «Фрегат», в результате чего первый импульс был выдан не в той ориентации, которая необходима, поэтому разгонный блок вместе со спутником вошел в атмосферу и упал в Атлантический океан», - сказал источник.
В Кремле ждут информации от Роскосмоса о ситуации со спутником «Метеор», запущенным с космодрома Восточный, призывают не спешить с выводами.
«В настоящее время проходит заседание рабочей группы по анализу ситуации, возникшей при выведении аппарата «Метеор» на целевую орбиту», - сказал собеседник агентства ТАСС.