Սաուդյան Արաբիայի ազգային գվարդիայի նախկին նախարար, արքայազն Միթաբ բին Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդին ազատելու համար, որն ազատ է արձակվել կոռուպցիոն հանցագործությունների կասկածանքով 3 շաբաթ կալանված մնալուց հետո, ավելի քան 1 մլրդ դոլար են վճարել: Այս մասին հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնյաներից մեկը, փոխանցում է Reuters-ը:
Աղբյուրի խոսքով՝ 65-ամյա արքայազնից բացի, որը 2015 թվականին մահացած Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Աբդալլահ իբն Աբդուլ Ազիզ Ալ Սաուդի 34 երեխաներից մեկն է եւ համարվում էր գահի գլխավոր հավակնորդներից մեկը, եւս 3 մարդ ազատ են արձակվել կառավարության հետ ընդունելի համաձայնագրի հասնելուց հետո:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Միթաբ բին Աբդալլահի վատնման, խարդախության եւ սեփական ընկերություններին պայմանագրեր տրամադրելու մեղադրանքները հանվել են տեղական իշխանությունների որոշմամբ:
Օրերս գահաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բին Սալման Ալ Սաուդը հայտարարել էր, որ կոռուպցիայի մեջ կասկածյալների մեծ մասը համաձայնվել են մինչդատական կարգավորմանը՝ իրենց կարողության մի մասի ազգայնացման վերաբերյալ: Արդյունքում գանձարանը 100 մլրդ դոլար է ստացել:
- Reuters. Սաուդյան Արաբիայում արքայազն Միթաբ բին Աբդալլահն ազատ է արձակվել
- Ձերբակալված սաուդյան արքայազններին, այդ թվում, հայկական արմատներով արքայազնին, խոշտանգում են. Daily Mail

The former minister of the National Guard of Saudi Arabia, Prince Mitab bin Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud, was released for more than $1 billion after three weeks in custody on suspicion of corruption crimes. This was stated by one of the officials in Saudi Arabia reports Newsru.com with reference to the agency Reuters.
According to the source, the 65-year-old prince, who is one of 34 children of King Abdullah bin Abdul-Aziz Al-Saud who died in 2015, was considered one of the main contenders for the crown, three more people were released after reaching an acceptable agreements with the government.
Earlier it was reported that with the decision of the local authorities, charges of embezzlement, fraud in employment and awarding contracts to own companies were dropped from Mitab bin Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud.
The son of the Saudi King was considered the leading contender for the throne. Until recently, he headed the elite parts of the National Guard, but on November 4, by the decree of the monarch, he was sent into retirement.
Crown Prince Mohammed bin Salman Al Saud has recently declared most of the suspected of corruption agreed to a pre-trial settlement with the nationalization of part of their wealth. As a result, the treasury received $100 billion.