Օրինագիծը միտված է Հայաստանում ձեռնարկատիրական գործունեության եւ ներդրումային կլիմայի բարելավմանը: Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին Հարկային օրենսգրքում կատարված փոփոխությունների օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց  օրինագծի հեղինակներից մեկը՝ «Ծառուկյան» դաշինքի խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը:
Նրա խոսքով՝ այն ուղղված է նաեւ ներմուծման գոծընթացում հարկային պարտավորությունների կատարմանը աջակցելուն, արտասահմանյան ընկերությունների ֆինանսական բեռը թուլացնելուն եւ շրջանառու միջոցների դեֆիցիտը փոքրացնելուն:  Էնֆիաջյանի պարզաբանմամբ՝ այս նախաձեռնությունը թույլ կտա ոչ միայն մինչեւ հաջորդ ամսվա 20-ը վճարել Եվրասիական տնտեսական միության երկրներից ներմուծվող ապրանքի դիմաց, այլեւ սկզբունքորեն աշխարհի բոլոր երկրներից:

Проект направлен на улучшение предпринимательской деятельности и инвестиционного климата в Армении. Об этом в парламенте Армении 7 декабря в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в Налоговый кодекс Армении заявил один из разработчиков законопроекта, секретарь парламентской фракции блока «Царукян» Ваге Энфиаджян.
По его словам, он также направлен на содействие реализации налоговых обязательств в процессе импорта, ослабление финансового бремени зарубежных компаний и уменьшение дефицита оборотных средств. «Проект направлен на улучшение предпринимательского и инвестиционного климата в Армении, содействие реализации налоговых обязательств компаниями-импортерами, а также увеличение финансового бремени компаний импортеров и снижение дефицита оборотных средств», - пояснил Энфиаджян, добавив, что эта инициатива позволит не только оплачивать товары, ввозимые из стран Евразийского экономического союза до 20-го числа следующего месяца, но и в принципе из всех стран мира.