Եգիպտոսում հայտնի ակտիվիստին դատապարտել են երեք տարվա ազատազրկման Կարմիր ծովի վերջին երկու կղզին Սաուդյան Արաբիային փոխանցելու կապակցությամբ կառավարությանը քննադատելու համար:
AP-ի տվյալներով՝ ակտիվիստ Իսլամ Մարեյի փաստաբանները հայտնել են, որ նա այս տարվա հունիսին ձերբակալվելուց հետո կալանքի տակ է գտնվում: Ի թիվս այլ մեղադրանքների, Իսլամ Մարեյը մեղադրվում է նաեւ «ահաբեկչության ֆինանսավորման» եւ բռնություն հրահրելու մեջ:
2016 թվականին Եգիպտոսի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ կնքված համաձայնագիրը Եգիպտոսում հասարակական քննադատության եւ բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացրել: Հունիսին Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Սիսիին վավերացրել էր նշված պայմանագիրը:

В Египте известного активиста приговорили к трем годам за критику правительства в связи с решением передать Саудовской Аравии два острова в Красном море.
Как сообщает AP , адвокаты активиста Ислама Марея сообщили,  что он находился под стражей с  момента его ареста в июне этого года. Помимо прочего его обвинили в «финансировании терроризма» и подстрекательстве к насилию.
Соглашение Египта и Саудовской Аравии 2016 года о передаче последней двух островов в  Красном море вызвало широкую общественную критику и  протесты в Египте. В июне президент  Египта Абдель-Фаттах эль-Сисси ратифицировал это соглашение.