Եգիպտոսում հայտնի ակտիվիստին դատապարտել են երեք տարվա ազատազրկման Կարմիր ծովի վերջին երկու կղզին Սաուդյան Արաբիային փոխանցելու կապակցությամբ կառավարությանը քննադատելու համար:
AP-ի տվյալներով՝ ակտիվիստ Իսլամ Մարեյի փաստաբանները հայտնել են, որ նա այս տարվա հունիսին ձերբակալվելուց հետո կալանքի տակ է գտնվում: Ի թիվս այլ մեղադրանքների, Իսլամ Մարեյը մեղադրվում է նաեւ «ահաբեկչության ֆինանսավորման» եւ բռնություն հրահրելու մեջ:
2016 թվականին Եգիպտոսի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ կնքված համաձայնագիրը Եգիպտոսում հասարակական քննադատության եւ բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացրել: Հունիսին Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Սիսիին վավերացրել էր նշված պայմանագիրը:

Famous activist Islam Marei was sentenced to three years in Egypt for criticizing government's decision to hand two uninhabited Red Sea islands to Saudi Arabia, AP reported.
Activist’s lawyers said Islam Marei had been in custody since his June arrest. Islam Marei was also accused of “funding terrorism” and inciting violence.
The Egyptian-Saudi agreement in 2016 to hand two Red Sea islands to Saudi Arabia raised widespread public criticism and protests in Egypt.  Egyptian President Abdel-Fattah al-Sissi ratified the agreement in June.