Թուրքիայում ընդդիմությունը շարունակում է մնալ կաթվածահար վիճակում։ Այդ մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի Թուրքիայի բաժնի ղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը։
Նրա խոսքով, անցնող տարին Թուրքիայում տեղի ունեցան մի շարք կարեւոր իրադարձություններ, որոնցից կառանձնացնեի ապրիլին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն եւ գյուլենականների դեմ շարունակվող հետապնդումները։
«Թեեւ Էրդողանին հաջողվեց հասնել իր նպատակին եւ հասարակության մի հատվածը կողմ քվեարկեց առաջարկվող սահմանադրական փոփոխություններին, սակայն ակնհայտ էր, որ այն հաղթանակ կարելի է կոչել խիստ վերապահումներով։ Կողմ եւ դեմ քվեների փոքր տարբերությունը, հասարակության մի ստվար հատվածի անթաքույց դժգոհությունը եւ նախընտրական պայքարում Էրդողանի եւ նրա թիմի թույլ տված կեղծիքները ցույց տվեցին, որ թուրքական հասարակության պառակտումը եւ բեւեռացումը շարունակվում է»,- նշել է փորձագետը։
Նա արձանագրել է, որ հանրաքվեին հաջորդած ամիսների ընթացքում Էրդողանը քայլ առ քայլ ավելի տեսանելի դարձրեց իր ավտորիտար դրսեւորումները։ «Արդյունքում, Թուրքիայում իշխանության տարբեր թեւերի միջեւ առկա փոխզսպումների մեխանիզմները դարձան էլ ավելի ձեւական՝ գրեթե ամբողջությամբ ենթարկվելով Էրդողանի կամքին։ Ընդդիմությունը շարունակում է մնալ կաթվածահար վիճակում։ Խորհրդարանում ներկայացված քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության 2 համանախագահները, 9 պատգամավորները եւ 80 քաղաքապետերը շարունակում է մնալ անազատության մեջ, իսկ ամենամեծ ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության հակադրումները ելույթներից եւ երթերից այն կողմ չեն անցնում։ Անցած տարվա ընթացքում ստեղծված նոր ընդդիմադիր ուժը՝ Լավ կուսակցությունը, թեեւ իր պայքարը սկսեց բավական խոստումնալից կերպով, սակայն հիշարժան քայլերով դեռ աչքի չի եկել»,- ասել է Տեր-Մաթեւոսյանը։
Նա նշել է, որ Թուրքիայում ներքաղաքական գործընթացների հաջորդ խնդիրը արտակարգ ռեժիմի շարունակական երկարաձգումն էր ու դրա քողի ներքո շարունակվող դատավարությունների, ազատազրկումների, կալանավորումների, ձերբակալությունների եւ աշխատանքից հեռացումների անվերջ թվացող շարքն է։ «2016 թ․ հուլիսից ի վեր գյուլենականների, Քրդական աշխատավորական կուսակցության եւ Իսլամական պետության դեմ շարունակվող պայքարի արդյունքում կառավարության մի շարք որոշումների հիման վրա մոտ 148․000 պետական պաշտոնյաներ, ուսուցիչներ, դասախոսներ, քաղաքացիական ծառայողներ եւ գիտնականներ հեռացվել են աշխատանքից ։ 3000 դպրոց, հանրակացարան եւ համալսարան փակվել են, իսկ մոտ 6000 գիտնական եւ հետազոտող հեռացվել են աշխատանքից։ 18 ամսվա ընթացքում 187 լրատվամիջոց է փակվել, իսկ 308 լրագրող՝ ձերբակալվել։ Պատահական չէ, որ ինչպես նախորդ տարիներին այս տարվա ցուցանիշներով եւս Թուրքիան շարունակում է մնալ լրագրողների ամենամեծ բանտը»։
«Այս ամենի արդյունքում ակնհայտ է, որ Թուրքիայում տիրում է վախի ու փոխադարձ կասկածամտության մթնոլորտը։ Թուրքիայում ապրող այն լրագրողները, վերլուծաբանները, գիտնականները, որոնք մի քանի տարի առաջ անկաշկանդ արտահայտում էին իրենց դիրքորոշումը ներքաղաքական կարեւոր հարցերի վերաբերյալ, վերջին 2-3 տարիների ընթացքում խուսափում են կառավարության հասցեին ուղղված որեւէ քննադատությունից»,- նկատում է փորձագետը։

YEREVAN. – A number of important events took place in Turkey last year, from which it’s worthy to mention the referendum on constitutional changes in April and persecutions against the Gulen supporters, political analyst Vahram Ter-Matevosyan told Armenian News-NEWS.am.
He believes the opposition in Turkey remains paralyzed.
“Though Erdogan succeeded in reaching his goal, and a part of society voted for the proposed constitutional amendments, still it was clear that it could hardly be called a victory. The slight difference between the for and against votes, the open dissatisfaction of a large part of society and the fraud that Erdogan and his team made in the election campaign showed that the split and polarization of the Turkish society continues”, the expert said.
He noted that during the months following the referendum, Erdogan’s step by step authoritarian manifestations became more obvious.
“As a result, the mechanisms of mutual counterweight between different branches of authority in Turkey became more formal, almost completely accommodated to Erdogan's will. Opposition continues to be paralyzed. The two co-chairs, nine deputies and 80 mayors of the Pro-Kurdish Democratic Party, continue to be in prison, and the propositions of the largest oppositional Republican People's Party do not go beyond speeches and marches. The new opposition force formed in the past year, the Good party, although started its path quite promising, but still, didn’t come out with any memorable steps”, Ter-Matevosyan said.
He noted that the next issue of domestic political processes in Turkey was extension of the emergency regime and its endless series of trials, imprisonments, detentions, arrests and dismissals.
“Since July 2016, a total of 148,000 government officials, teachers, professors, civil servants and scientists have been dismissed based on a series of government decisions concerning the ongoing struggle against the Gulen supporters, the Kurdish Workers' Party, and the Islamic State. About 3,000 schools, dormitories and universities have been closed, and about 6,000 scholars and researchers have been dismissed. 187 media agencies were closed in 18 months and 308 journalists were arrested. It's no coincidence that as in previous years, Turkey continues to be the largest prisoner of journalists.”
“This resulted in an atmosphere of fear and mutual suspicion. Journalists, analysts and researchers living in Turkey, who somehow expressed their position on important domestic political issues a few years ago, avoided voicing criticism against the government over the past 2-3 years”.