Կրիպտոարժույթի մեջ ներդրումներ կատարած հարավկորեացիները երկրի կառավարությանը ստիպել են վերանայել վիրտուալ արժույթով գործարքների արգելման ծրագիրը: Երբ տասնյակ հազարավոր մարդիկ հանդես են եկել կառավարության մտադրությունների դեմ, նախագահի աշխատակազմը հինգշաբթի համապատասխան պարզաբանումներ է կատարել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ներդրողների շրջանում խուճապ է առաջացրել հինգշաբթի արդարադատության նախարար Պակ Սան Գիի այն հայտարարությունը, որ իր գերատեսչությունն օրինագիծ է պատրաստում երկրի մասնագիտացված բորսաներում կրիպտոարժույթի վաճառքի արգելման մասին: «Այն, ինչի մասին նախարարն ասել է, քննարկվող տարբերակներից միայն մեկն է»,- նախագահի նստավայրում ճեպազրույցի ժամանակ նշել է նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Յուն Յոն Չանը:
Արդարադատության նախարարի հայտարարությունից հետո ընդամենը մի քանի ժամում նախագահի կայքում կրիպտոարժույթի վաճառքի արգելքի դեմ ստորագրահավաքին միացած մարդկանց թիվը հասել է 50 հազարի: Քաղաքացիները սպառնացել են ընդդեմ իշխող Դեմոկրատական «Տոբուրո» կուսակցության գործել հունիսի 13-ին նախատեսված տեղական ընտրություններում: Ոմանք գրել են ինքնասպանություն կատարելու պատրաստակամության մասին, եթե արգելքն ուժի մեջ մտնի, քանի որ կկորցնեն իրենց դրամական բոլոր միջոցները:

Южнокорейцы, инвестировавшие средства в криптовалюты, вынудили правительство страны пересмотреть план по запрету операций с виртуальной валютой. После того, как десятки тысяч человек выступили против намерений правительства, администрация президента страны дала в пятницу соответствующие разъяснения, передает ТАСС.
Панику среди инвесторов вызвало сделанное в четверг заявление министра юстиции Пак Сан Ги о том, что его ведомство готовит законопроект, запрещающий торговлю криптовалютами на специализированных биржах страны. «То, о чем говорил министр - лишь один из рассматриваемых вариантов», - сказал на брифинге в резиденции президента его официальный представитель Юн Ён Чан.
Число людей, подписавших на сайте президента петицию против запрета на торговлю криптовалютами, достигло 50 тыс. всего несколько часов спустя после заявления министра юстиции. Граждане угрожали устроить обструкцию правящей Демократической партии «Тобуро» на предстоящих 13 июня местных выборах. Некоторые писали о готовности совершить самоубийство, если запрет вступит в силу, поскольку они потеряют все свои деньги.