Կրիպտոարժույթի մեջ ներդրումներ կատարած հարավկորեացիները երկրի կառավարությանը ստիպել են վերանայել վիրտուալ արժույթով գործարքների արգելման ծրագիրը: Երբ տասնյակ հազարավոր մարդիկ հանդես են եկել կառավարության մտադրությունների դեմ, նախագահի աշխատակազմը հինգշաբթի համապատասխան պարզաբանումներ է կատարել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ներդրողների շրջանում խուճապ է առաջացրել հինգշաբթի արդարադատության նախարար Պակ Սան Գիի այն հայտարարությունը, որ իր գերատեսչությունն օրինագիծ է պատրաստում երկրի մասնագիտացված բորսաներում կրիպտոարժույթի վաճառքի արգելման մասին: «Այն, ինչի մասին նախարարն ասել է, քննարկվող տարբերակներից միայն մեկն է»,- նախագահի նստավայրում ճեպազրույցի ժամանակ նշել է նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Յուն Յոն Չանը:
Արդարադատության նախարարի հայտարարությունից հետո ընդամենը մի քանի ժամում նախագահի կայքում կրիպտոարժույթի վաճառքի արգելքի դեմ ստորագրահավաքին միացած մարդկանց թիվը հասել է 50 հազարի: Քաղաքացիները սպառնացել են ընդդեմ իշխող Դեմոկրատական «Տոբուրո» կուսակցության գործել հունիսի 13-ին նախատեսված տեղական ընտրություններում: Ոմանք գրել են ինքնասպանություն կատարելու պատրաստակամության մասին, եթե արգելքն ուժի մեջ մտնի, քանի որ կկորցնեն իրենց դրամական բոլոր միջոցները:

South Koreans, who invested in crypto-currencies, forced the government to review the plan to ban cryptocurrency trading, FT reported.
Justice Minister Park Sang-ki’s Thursday statement that the government is preparing a bill to ban the trade of crypto-currencies on domestic exchanges caused a panic among investors.
“Justice minister Park Sang-ki’s remarks regarding the shutdown of cryptocurrency exchanges is one of the measures that have been prepared by the justice ministry, but it is not a final decision,” explained Yoon Young-chan, chief press secretary.
At least 50 thousand people signed a petition against the ban on cryptocurrency trading a few hours after Park Sang-ki’s statement. Citizens threatened to obstruct the ruling Democratic Party Toburo in local elections.