Մասոնների շարժման ամենահայտնի հնագույն մեծ օթյակներից մեկը՝ Անգլիայի միավորված մեծ օթյակը բրիտանական մի քանի թերթերում հայտարարություններ է տեղադրել անդամների հանդեպ խտրականությունը վերացնելու խնդրանքով, հաղորդում է BBC- ն:
«Ամեն ինչ իր սահմանն ունի է» վերնագրով տեքստում Անգլիայի միավորված մեծ օթյակը հայտարարում է, որ երկրում նրա անդամներին չափազանց կողմնակալ են վերաբերում, թեեւ օթյակը բաց է ցանկացած կրոնի, ռասայի եւ քաղաքական հայացքների տեր անձանց համար:
Իր հայտարարության մեջ  Անգլիայի միավորված մեծ օթյակը գրում է, որ երկրում 200 հազարից ավել մասոնների նկատմամբ կասկածանքները որպես խտրականություն է ընդունում:
«Ոչ ոք չպետք է անարժան կերպով մեր կազմակերպության անդամներին անարգանքի ենթարկի: Ոչ մի կազմակերպություն չէր հանդուրժի դա, մենք էլ չենք տանի», - նշվում է տեսքտում, որի տակ օթյակի ղեկավար Դեվիդ Սթեյփլզի ստորագրությունն է:

Старейшая из известных великих лож движения масонов, Объединенная великая ложа Англии разместила в нескольких британских газетах объявления с просьбой прекратить дискриминацию ее членов, передает BBC.
В тексте объявления под заголовком «Всему есть предел!» («Enough Is Enough») Объединённая великая ложа Англии утверждает, что к ее членам в стране относятся крайне предвзято, хотя ложа открыта для всех желающих, принадлежащих к любой религии, расе и придерживающихся любых политических взглядов.
Поводом для этого обращения стали недавние публикации в прессе, в которых ставился вопрос о влиянии масонов в полиции и в парламенте.
В своем обращении Объединенная великая ложа Англии пишет, что воспринимает подозрения и передергивания в отношении двухсот с лишним тысяч масонов страны именно как дискриминацию. «Никто не должен незаслуженно клеймить позором членов нашей организации. Ни одна организация не потерпела бы такого, не потерпим и мы», - говорится в тексте за подписью управляющего ложи Дэвида Стейплза.