Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Սիրիայի հակամարտությունը «Երկրորդ աշխարհամարտից հետո խոշորագույն հումանիտար աղետ» է անվանել, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Հռոմի Պապը Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասի հետ հանդիպման ժամանակ կոչ է արել խաղաղ ճանապարհով լուծել ռազմական հակամարտությունները: Այսպիսով, Հռոմի Պապը նշել է, որ Սիրիայում ռազմական գործողությունները շարունակվում են յոթ տարի, իսկ Ուկրաինայում զինված հակամարտության չորս տարին շուտով կլրանա:
«Ուկրաինայի հակամարտությունը ազդել է գրեթե 5 միլիոն մարդու վրա, որոնցից 3,8 միլիոնը մարդասիրական օգնության կարիք ունեն: Ներքին փախստականները Ուկրաինայում մոտ 1,6 միլիոն են», - Էստոնիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը մեջբերում է Հռոմի Պապի խոսքը:
Ռատասի խոսքով՝ «Սիրիայում, Ուկրաինայում եւ աշխարհում ռազմական հակամարտությունների այլ շրջաններում բազմաթիվ զոհերով հարձակումների մասին լուրերը, ցավոք սրտի, դարձել են առօրեական: Կարեւոր է, որ մենք չհանձնվենք եւ հակամարտությունների քաղաքական լուծումները, ինչպես նաեւ մարդկանց կյանքի պայմանների բարելավման հնարավորությունները գտնենք»:
Կառավարության ղեկավարն ու Հռոմի Պապը քննարկել են նաեւ կլիմայի եւ շրջակա միջավայրի, մարդկության զարգացման եւ կրթության հետ կապված հարցերը:

Estonia's Prime Minister Jüri Ratas and Pope Francis focused on humanitarian crises caused by acts of war and on how to find peaceful solutions to these conflicts, the press service of the Estonian government.
“News of deadly attacks in Syria, Ukraine, and other conflict zones of the world are unfortunately still daily. It is important not to surrender, to keep searching for political solutions to conflicts and opportunities to improve people’s standard of living,” Ratas said. “In addition to our contributions to the Minsk agreements, sanctions, and the Geneva process, we must also remember the people who have lost their loved ones and are forced to flee from their homes. We as fellow men must keep our hearts open and reach out a helping hand,” he added.
Acts of war in Syria have lasted for seven years and the armed conflict that devastated Ukraine is nearing four years. Pope Francis has named the conflict in Syria the worst humanitarian disaster after the Second World War. The Ukrainian conflict has affected nearly five million people, 3.8 million of whom require humanitarian aid. There are nearly 1.6 million internally displaced persons in Ukraine.