Իր լայն արտաքին կապերի շնորհիվ՝ Արմեն Սարգսյանի գործունեությունը Հայաստանի նախագահ դառնալու դեպքում կարող է լրացուցիչ սիներգետիկա դառնալ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համար: Նման կարծիք փետրվարի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մարկարովը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Հանրապետական ​​կուսակցության կողմից Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանի թեկնածության առաջադրումն ԱԳՆ-ի գործունեութունը դիվերսիֆիկացնելու եւ Էդվարդ Նալբանդյանին՝ գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնում պահելու փորձ է:
Նա նշեց, որ չնայած սիմվոլիկ իր բնույթին, խորհրդարանական հանրապետության նախագահը ներկայացնում է պետության շահերը միջազգային ասպարեզում, եւ այս համատեքստում նախագահը եւ արտգործնախարարը ինչ-որ կերպ լրացնում են տարբեր ինստիտուտների արտաքին քաղաքական գործունեությունը: «Եկեք չշահարկենք այս կամ այն պաշտոնյային այս կամ այն պաշտոնում պահելու փորձերի թեման»,- հավելեց Մարկարովը:
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության եւ անձամբ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի գործունեությունը կտրուկ քննադատության ենթարկվում հայկական ԶԼՄ-ներում եւ բլոգային տարածքում: Մասնավորապես, աշխարհի տարբեր երկրներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ներկայացուցիչները մեղադրվում են պասիվության եւ անձեռնահասության համար:
Հիշեցնենք, որ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանին համաձայնել նախագահական ընտրություններին առաջադրել իր թեկնածությունը Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից:

Деятельность Армена Саркисяна, в силу его широких внешних связей, если он станет президентом Армении, может стать дополнительной синергетикой для Министерства иностранных дел. Такое мнение на встрече с журналистами 21 февраля выразил директор Института стран СНГ, доктор политических наук, профессор Александр Маркаров, отвечая на вопрос о том, не является ли выдвижение Республиканской партией Армении кандидатуры нынешнего посла в Великобритании Армена Саркисяна на пост президента страны попыткой диверсифицировать деятельность Министерства иностранных дел и сохранить должность главы МИД за Эдвардом Налбандяном.
Он отметил, что, несмотря на символичность, президент парламентской республики представляет интересы государства на международной арене, и в этом контексте президент и министр иностранных дел каким-то образом дополняют внешнеполитическою активность различных институтов. «Давайте не будем спекулировать на тему о попытках сохранить того или иного должностного лица в той или иной должности», - добавил Маркаров.
Напомним, что в последнее время деятельность министерства иностранных дел Армении и лично министра Эдварда Налбандяна подвергается резкой критике в армянских СМИ и блогосфере. В частности, представителей армянских диппредставительств в разных странах мира обвиняют в пассивности и некомпетентности.
Напомним, что действующий глава государства Серж Саргсян предложил послу страны в Великобритании Армену Саркисяну согласиться на выдвижение своей кандидатуры на пост президента от правящей Республиканской партии Армении.