Կուբայի իշխանությունները չորեքշաբթի օրը Հավանայի միջազգային օդանավակայանում ձերբակալել եւ երկրից արտաքսել են 1998-2002 թվականներին Կոլումբիայի նախագահ Անդրես Պաստարանուին եւ 2001-2002 թվականներին Բոլիվիայի նախագահ Խորխե Կիրոգուին, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով Prensa Latina-ն:
«Կուբան չի թույլատրել իր տարածք մուտք գործել Կոլումբիայի եւ Բոլիվիայի նախկին նախագահներ Անդրես Պաստարանուին եւ Խորխե Կիրոգեին, որոնք ներգրավված են հակակուբայական սադրանքի մեջ: Ժոզե Մարտիի անվան միջազգային օդանավակայանում վայրէջք կատարելուց հետո նրանք կրկին նստեցվել են ինքնաթիռ»,- նշում է գործակալությունը:
Պաստարանուն եւ Կիրոgեն ժամանել էին Հավանա Բոգոտա քաղաքից: Հինգշաբթի օրը նրանք ծրագրում էին մասնակցել մրցանակաբաշխության արարողությանը, որը շնորհվում է «Լատինաամերիկյան երիտասարդական ցանցը՝ հանուն ժողովրդավարության» կուբայական դիսիդենտական կազմակերպության կողմից: Այն ղեկավարում է Ռոսա Մարիա Պայան՝ 2012 թվականին ավտովթարի հետեւանքով զոհված կուբացի ընդդիմադիր գործիչ Օսվալդո Պայայի դուստրը:
Նախկին նախագահները Twitter-ում հայտնել են, որ Կուբայի մայրաքաղաք ժամանելուն պես նրանք ձերբակալվել են միգրացիոն ծառայության աշխատակիցների կողմից: Երկու ժամ հետո քաղաքական գործիչները վերադարձվել են Բոգոտա: Prensa Latina-ն նշում է, որ Կուբայի իշխանություններին հաջողվել է «ձախողել սադրանքները»՝ միջազգային ասպարեզում «անկայունություն առաջացնելու, երկրի իմիջը խաթարելու եւ տարածաշրջանի այլ երկրների հետ Կուբայի դիվանագիտական հարաբերություններին վնասելու նպատակով»:

Власти Кубы задержали в среду в международном аэропорту Гаваны и выслали из страны президента Колумбии в 1998-2002 годах Андреса Пастарану и главу Боливии в 2001-2002 годах Хорхе Кирогу,  сообщает ТАСС  со ссылкой на Prensa Latina.
«Куба не разрешила въезд на свою территорию экс-президентам Колумбии и Боливии Андресу Пастране и Хорхе Кироге, задействованным в антикубинской провокации. Они были вновь посажены на самолет после прибытия в международный аэропорт имени Хосе Марти, куда прилетели для получения премии, присуждаемой контрреволюционными группами», - отмечает агентство.
Пастрана и Кирога прилетели в Гавану из Боготы. В четверг они планировали принять участие в церемонии вручения премии, которую присуждает кубинская диссидентская организация "Латиноамериканская сеть молодежи за демократию". Ее возглавляет Роса Мария Пайя, дочь погибшего в автокатастрофе в 2012 году кубинского оппозиционера Освальдо Пайи.
Экс-президенты сообщили в Twitter, что по прибытии в кубинскую столицу их задержали сотрудники миграционной службы. Спустя два часа политиков отправили обратно в Боготу.
Prensa Latina отмечает, что кубинским властям удалось «сорвать провокацию» с целью «вызвать нестабильность, ухудшить имидж страны на мировой арене и навредить дипломатическим отношениям Кубы с другими странами региона».