Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի վերաբերյալ 2 որոշում է հրապարակել, Turan-ին հայտնել է փաստաբան Ֆարիզ Նամազլին:
Դրանցից մեկը կապված է իրավաբաններ Անաղի Հաջիբեյլիին եւ Ինթիգամ Ալիեւին Փաստաբանների կոլեգիա ընդունելու մերժման հետ:
Եվրադատարանը, մասնավորապես, ճանաչել է հայցվորների իրավունքների խախտումը Եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ (արտահայտվելու ազատություն), 6-րդ (արդար դատաքննության իրավունք), ինչպես նաեւ 34-րդ (անհատական բողոքի իրավունք) հոդվածներով: Նամազլիի խոսքով՝ 34-րդ հոդվածով խախտման ճանաչումը կապված է այն հանգամանքի հետ, որ 2014 թվականի օգոստոսին Ինթիգամ Ալիեւին կալանավորելիս դատախազության աշխատակիցները նրա գրասենյակից առգրավել են գործի փաստաթղթերը, որը ՄԻԵԴ վարույթում էր: Ստրասբուրգի դատարանը որոշել է՝ հայցվորներից յուրաքանչյուրին փոխհատուցում վճարել 7500 եվրո չափով եւ եւս 2500 եվրո դատական ծախսերի համար:
ՄԻԵԴ երկրորդ որոշումը կապված է 2013-ի դեկտեմբերին իրավապաշտպան Անար Մամեդլիի կալանքի չհիմնավորվածության հետ: Դատարանն այն չհիմնավորված է համարել եւ ճանաչել է նրա իրավունքների խախտումը 5-րդ (ազատության իրավունք) եւ 18-րդ (քաղաքական նպատակներով իրավունքների սահմանափակում) հոդվածներով:
ՄԻԵԴ-ը որոշել է՝ Մամեդլիին վճարել 20 հազար եվրոյի փոխհատուցում եւ եւս 2500 եվրո դատական ծախսերի համար:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) объявил два решения по Азербайджану, сообщил Turan адвокат Фариз Намазлы.
Одно из них связано с отказом юристам Аннаги Гаджибейли и Интигаму Алиеву в приеме в Коллегию адвокатов.
B частности, Евросуд признал нарушение прав заявителей по статьям 10 (свобода выражения), 6 (право на справедливое судебное разбирательство), а также по статье 34 (право на индивидуальную жалобу) Европейской конвенции. По словам Намазлы, нарушение по статье 34 признано в связи с тем, что в августе 2014 года при аресте Интигама Алиева работники прокуратуры изъяли из его офиса документы дел, находящихся на рассмотрении в ЕСПЧ. Страсбургский суд постановил выплатить каждому заявителю компенсацию в размере 7500 евро и еще по 2500 евро на возмещение судебных расходов.
Bторое решение ЕСПЧ связано с необоснованностью ареста правозащитника Анара Мамедли в декабре 2013 года. Суд счел это необоснованным и признал нарушение его прав по статьям: 5 (право на свободу ) и 18 ( ограничение прав в политических целях).
ЕСПЧ постановил выплатить Мамедли компенсацию в размере 20 тыс. евро и еще 2500 на возмещение судебных расходов.