Ադրբեջանական ռեժիմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դաժան նվաճումը և էթնիկ զտումները բացահայտեցին ավտոկրատական ​​էքսպանսիայի մահացու հետևանքները, ասվում է Freedom House-ի զեկույցում։
Նշվում է, որ վերջին տարիների այս և այլ իրադարձություններն արագացրել են աշխարհաքաղաքական վերակազմավորումը տարածաշրջանում, երկրները բաժանվել են երկու հակադիր բլոկի՝ ազատական, ժողովրդավարական կարգին հավատարիմների և այն կատաղի մերժողների։
Freedom House-ը նշել է, որ Բաքուն ճանապարհ է հարթել սեպտեմբերյան հարձակման համար՝ մի քանի ամիս տեւած շրջափակման հաստատելով, որը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը զրկել է առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից:
«Երբ ռազմական հարձակումը սկսվեց, տեղական պաշտպանական ուժերը համաձայնեցին վայր դնել զենքերը, կառավարությունը լուծարվեց, և ռուս խաղաղապահները ոչ մի փորձ չարեցին միջամտելու՝ ստիպելով 120,000 էթնիկ հայերին փախչել իրենց կյանքի համար: Ներքին ճակատում նախագահ Ալիևն արագ քայլեր ձեռնարկեց՝ շահագործելու իր հաղթանակը Լեռնային Ղարաբաղում: Դեկտեմբերին նա կոչ արեց արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնել 2024 թվականի փետրվարին՝ ընտրությունների ամսաթիվը մեկ ամբողջ տարով տեղափոխելով»,- ասվում է զեկույցում։
Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմում իշխանությունը 2003 թվականից շարունակում է կենտրոնացված լինել  նախագահ Իլհամ Ալիևի և նրա մեծ ընտանիքի ձեռքերում: Կոռուպցիան համատարած է, իսկ պաշտոնական քաղաքական ընդդիմությունը տարիների հալածանքների պատճառով թուլացել է: Վերջին տարիներին իշխանությունները լայնածավալ ճնշում են գործադրել քաղաքացիական ազատությունների դեմ՝ քիչ տեղ թողնելով անկախ արտահայտվելու կամ ակտիվիզմի համար: 2023-ին ադրբեջանական ուժերը մի քանի ամիս տեւած շրջափակումից և երկօրյա ռազմական գործողությունից հետո գրավեցին Լեռնային Ղարաբաղը՝ էթնիկ հայկական անկլավ, որը փաստացի անկախություն էր վայելում 1994 թվականից։ Տեղական քաղաքական առաջնորդների և պաշտպանական ուժերի կապիտուլյացիան դրդեց տարածքի գրեթե ողջ էթնիկ հայ բնակչությանը փախչել Հայաստանի Հանրապետություն։
Նշվում է, որ միևնույն ժամանակ նրա վարչակարգը հերթական ճնշումն է սանձազերծել երկրի առանց այդ էլ պատժված անկախ լրատվամիջոցների և քաղաքական ընդդիմության դեմ՝ պնդելով, որ իրենք պայքարում են ամերիկյան լրտեսների ցանցի դեմ:
«Ալիևի քաղաքական և ռազմական հաղթանակները բացեցին նրա ախորժակը. Նրա երդմնակալության ելույթը ներառում էր Հայաստանի լրացուցիչ տարածքների վերաբերյալ նոր պահանջներ։ ԱՄՆ-ի կամ ԵՄ-ի կողմից պարտադրված որևէ վստահելի զսպող միջոցների բացակայության դեպքում Կովկասում կա ավտորիտար ագրեսիայի աճի անկհայտ հնարավորություն»,- նշվում է զեկույցում։

Бесчеловечное завоевание и этническая чистка Нагорного Карабаха азербайджанским режимом обнажили смертельные последствия экспансии автократии, говорится в отчете организации «Freedom House».
Отмечается, что эти и другие события последних лет ускорили геополитическую перестройку в регионе, страны разделились на два противоборствующих блока, те, кто привержен либеральному, демократическому порядку, и те, кто яростно его отвергает.
В Freedom House отметили, что Баку подготовил почву для сентябрьского наступления, установив многомесячную блокаду, которая лишила население Нагорного Карабаха товаров первой необходимости.
«Когда началось военное нападение, местные силы обороны согласились сложить оружие, правительство было распущено, а российские миротворцы не предприняли никаких попыток вмешаться, что побудило 120 000 этнических армян бежать, спасая свою жизнь. На внутреннем фронте президент (Азербайджана Ильхам - ред.)Алиев быстро предпринял шаги, чтобы извлечь выгоду из своего триумфа в Нагорном Карабахе. В декабре он призвал к проведению досрочных президентских выборов в феврале 2024 года, перенеся дату выборов на целый год», - говорится в отчете.
Власть в авторитарном режиме Азербайджана по-прежнему сосредоточена в руках Ильхама Алиева, занимающего пост президента с 2003 года, и его большой семьи. Коррупция процветает, а официальная политическая оппозиция ослаблена годами преследований. В последние годы власти осуществили масштабное подавление гражданских свобод, оставив мало места для независимого выражения мнений или активности. В 2023 году азербайджанские силы захватили контроль над Нагорным Карабахом — этническим армянским анклавом, который де-факто пользовался независимостью с 1994 года — после многомесячной блокады и двухдневной военной операции; капитуляция местных политических лидеров и сил обороны побудила почти все этническое армянское население территории бежать в Республику Армения.
Отмечается, что в то же время его режим развязал очередные репрессии против и без того осажденных независимых СМИ и политической оппозиции страны, утверждая, что они ведут борьбу с сетью американских шпионов.
«Политические и военные победы Алиева разожгли его аппетит. Его инаугурационная речь включала возобновление требований о дополнительных территориях Армении. В отсутствие каких-либо надежных сдерживающих факторов, введенных Соединенными Штатами или ЕС, существует очевидная возможность усиления авторитарной агрессии на Кавказе», - отмечается в отчете.