Եվրոպայում եւ Ռուսաստանում արձանագրված H1N1 վիրուսի դեպքերը բավական լուրջ մտահոգության առիթ են տալիս, քանի որ հատկապես վերջինից մեծ թվով հայեր են ժամանում Հայաստան, ինչով էլ պայմանավորված՝ վիրուսի տարածման վտանգը Հայաստանում մեծանում է։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ նման մտահոգություն  հայտնեց Հայաստանի գլխավոր համաճարակաբան Արա Ասոյանը։
«Մտագոհվելու առիթ, իսկապես ունենք, Ռուսաստանից մեծ թվով մարդիկ են գալիս Հայաստան»,- ասաց նա։
Նշենք, որ  Ռուսաստանում՝ հատկապես Չուվաշիայում, Տյումենում եւ Տոմսկի մարզում խոզի գրիպի դեպքեր են արձանագրվել։
H1N1 գրիպի բարդացումների հետեւանքով Մեծ Բրիտանիայում օրեր առաջ վախճանվել էր բրիտանացի երգչուհի եւ Broadcast ռոք-խմբի անդամ Թրիշ Քինենը։

Зафиксированные в Европе и России случаи вируса H1N1 стали поводом для серьезного беспокойства, так как из России в Армению приезжают многие армяне, чем и объясняется угроза распространения вируса в стране. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил главный эпидемиолог Армении Ара Асоян.
«У нас, действительно, есть повод для беспокойства, из России в Армению приезжает много людей», - сказал он.
Отметим, что в России, в частности в Чувашии, Тюменской и Томской областях были зафиксированы случаи свиного гриппа.
Из-за осложнений гриппа H1N1 в Великобритании на днях скончалась британская певица и член рок-группы «Broadcast» Триш Кинен.