Բուքերյան մրցանակի հատուկ ժյուրին ընտրել է այն լավագույն հեղինակներին, որոնք այս պարգեւին արժանացել են մրցանակի ստեղծման օրվանից, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով Toronto Star-ին:
Վերջնական ցուցակում ընդգրկվել է 5 գիրք. 1969 թվականից սկսած, երբ շնորհվել է առաջին Բուքերը, ամեն մի տասնամյակից մեկ հաղթղ: Նրանց շարքում են կանադացի Մայքլ Օնտաջի  «Անգլիացի հիվանդ» (1992 թվականի մրցանակ) գիրքը, բրիտանուհի Հիլարի Մենթելի «Գայլերի սրահ» (2009, 2012) եւ նրա հայրենակցուհի Պենելոպա Լայվլի «Լուսնային վագր»-ը (1987), ամերիկացի Ջորջ Սոնդերսի  «Լինքոլնը բարդոյում» (2017) եւ հնդիկ Վիդիադխարա Նայպոլի «Ազատ պետություն» (1971) գրքերը:
Հաղթողը կորոշվի բաց քվեարկությամբ: Արդյունքները կհայտարարվեն հունիսի 8-ին:
Մինչեւ 2014 թվականը 50 հազար սթերլինգ մրցանակին կարող էին արժանանալ Բրիտանիայի, Իռլանդիայի եւ Բրիտանական համագործակցության երկրները: Այժմ պարգեւին կարող են հավակնել ցանկցած երկրի գրողները այն պայմանով, որ վեպը գրված լինի անգլերենով եւ մրցանակի շնորհման տարում գիրքը Բրիտանիայում հրատարակված լինի պաշտոնական հրատարակողի կողմից:

Специальное жюри Букеровской премии выбрало лучших авторов, удостоившихся этой награды с момента ее основания, сообщает РИА Новости со ссылкой на  Toronto Star.
В финальный список вошли пять книг — по одному лауреату из каждого десятилетия с 1969 года, когда был вручен первый Букер. Среди них «Английский пациент» (премия 1992 года) канадца Майкла Ондатже, «Волчий зал» британки Хилари Мэнтел (2009, 2012) и «Лунный тигр» (1987) ее соотечественницы Пенелопы Лайвли, «Линкольн в бардо» американца Джорджа Сондерса (2017) и «В свободном государстве» (1971) индийца Видиадхара Найпола.
Победитель определится открытым голосованием. Его результаты будут объявлены 8 июня.
Букеровская премия «родилась» в 1968 году, но вручается с 1969-го. Первым лауреатом стал британский писатель Перси Ховард Ньюби с романом «За это придется ответить». В разные годы финалистами премии становились Айрис Мердок, Салман Рушди, Кадзуо Исигуро, Уильям Голдинг.
До 2014 года приз — 50 тысяч фунтов стерлингов — могли получить лишь граждане Великобритании, Ирландии и стран Британского Содружества. Сейчас на награду могут претендовать писатели из любой страны при условии, что роман был написан на английском языке и опубликован официальным издателем в Великобритании в год присуждения премии.