Մենք Ադրբեջանի խաղաղ բնակիչների հետ  չենք պատերազմում: Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը՝ լրագրողների հետ զրույցում խոսելով այն մասին, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներին թույլատրվել է այցելել Հայաստանի Զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Գյուննուտ գյուղը:
«Հայկական զինված ուժերը հերթական անգամ բարի կամք ցուցաբերեցին՝ մի խումբ քաղաքացիների թույլ տալով այցելել Գյուննուտ գյուղի գերեզմանոցը: Հակամարտությունը Ադրբեջանի ժողովրդի, խաղաղ բնակիչների եւ հատկապես հանգուցյալների հետ չէ: Կարծում եմ, մեր մոտեցումը նորմալ էր: Ուրախ կլինեինք, եթե Ադրբեջանի իշխանությունները եւս նման մոտեցում ցուցաբերեին եւ մեր քաղաքացիներին հնարավորություն տային այցելել իրենց հարազատների գերեզմանները, ասենք` Արծվաշենում», - ասել է ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը Հայաստանի զինված ուժերի այս մարդկային քայլը շատ յուրօրինակ կերպով ներկայացրեց՝ հայտարարելով Գյուննուտ գյուղի «ազատագրման» մասին:

We are not at war with the peaceful residents of Azerbaijan.
Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia, Artak Davtyan, on Wednesday told the aforesaid to reporters. He noted this speaking about the fact that Azerbaijani citizens were recently permitted to visit Gyunnut village, which is now under the control of Armenia’s army.
“The Armenian armed forces once again demonstrated good will by allowing a group of [Azerbaijani] citizens to visit the cemetery of Gyunnut village,” Davtyan said. “The conflict is not with the people, peaceful residents, and especially the deceased of Azerbaijan; I believe our [respective] approach was normal.
“We would be glad if the Azerbaijani authorities also would show such an approach and give our citizens the opportunity to visit their relatives’ graves—let’s say, in Artsvashen.”
To note, however, the Azerbaijani side had presented this human step by Armenia’s armed forces in a very “unique” way by announcing the “liberation” of Gyunnut.