Ֆրանսիայում մեծ ուշադրությամբ էին հետեւում Հայաստանի իրադարձություններին, եւ այժմ շատերի մոտ կա ցանկություն գալ այստեղ: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 15-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
«Ֆրանսիայում մեծ ուշադրությամբ էին հետեւում Հայաստանի իրադարձություններին, եւ այժմ շատերի մոտ կա ցանկություն գալ այստեղ: Հայաստանի եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության միջեւ փոխգործակցությունը հաջողությամբ կշարունակի զարգանալ, քանի որ Ձեր նախաձեռնած հեղափոխության արժեքները համապատասխանում են այն արժեքներին, որոնք որդեգրում է կազմակերպությունը»,- ասել է դեսպանը:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին բարձր է գնահատել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մակարդակը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների կառավարությունների խնդիրն է ոչ միայն ամրապնդել, այլեւ նորովի զարգացնել դրանք: «Վստահ եմ, որ այդ ցանկությունը երկուստեք է: Մեծ ակնկալիքներով սպասում ենք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցին ու պատասխանատվությամբ նախապատրաստվում աշնանը Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին»,- ասել է վարչապետը:
Ժոնաթան Լաքոտն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի նախագահը պատրաստակամ է ընդառաջ գնալ Հայաստանին ու նպաստել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը՝ էապես կարեւորելով տնտեսական փոխգործակցության զարգացումն ու խորացումը: Դեսպանը շեշտել է, որ Ֆրանսիան այսօր առավել, քան երբեւէ Հայաստանի կողքին է՝ նոր կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով:

YEREVAN.- Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received on Friday French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte, the official website of the Prime Minister of Armenia reported.
The Ambassador noted that the recent political developments in Armenia allow to observe Armenian-French in a new way.
“Armenian developments were in the focus of attention in France and now many have the desire to come here. The partnership between Armenia and the International Organisation of La Francophonie will continue to successfully develop sine the values of the revolution led by you are in harmony with the values of the organization”, the Ambassador said.
Pashinyan highly appreciated the level of Armenian-French relations.
“We are looking forward to the visit of French President Emmanuel Macron to Armenia with great expectations and are preparing with great sense of responsibility to the Francophonie summit to take place in Yerevan in autumn”, PM Pashinyan said.
Jonathan Lacôte emphasized that the French President is ready to foster the development of bilateral relations, attaching particular importance to the development and deepening of economic cooperation. The Ambassador emphasized that today more than ever France stands with Armenia in terms of supporting the reforms initiated by the new Government.