ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի վերաքննիչ դատարանը վերականգնել է օրենքը, որը մահացու հիվանդ մարդկանց թույլ է տալիս էվթանազիայի դիմել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Los Angeles Times պարբերականը: Այս օրենքը թույլ է տալիս հիվանդներին, որոնց կես տարվանից քիչ է մնացել ապրելու համար, մահաբեր դեղորայք ընդունել:
Ավելի վաղ՝ մայիսին, Ռիվերսայդ շրջանի Բարձրագույն դատարանի դատավոր Դանիել Օտոլիան վճռեց, որ օրենքը Սահմանադրությանը չի համապատասխանում: Պարբերականի փոխանցմամբ՝ այս որոշման պատճառը այն էր, որ օրենքն ընդունվել է առողջապահական հարցերի վերաբերյալ նիստին, ինչի հետ էվթանազիայի ակտը որեւէ կապ չունի:
«Այս որոշումը թեթեւացնում է որոշ կալիֆորնիացի հիվանդների, նրանց հարազատների եւ բժիշկների վիճակը», - հայտարարել է Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազ Քսավիեր Բեսերը, որի խոսքերը  մեջբերում է պարբերականը:
Օրենքին դեմ հանդես եկողները բողոքարկմամբ կարող են դիմել դատարան մինչեւ հուլիսի 2-ը, գրում է թերթը:
Ամերիկյան լրատվամիջոցների համաձայն՝ էվթանազիան օրինականացվել է Վաշինգտոն, Օրեգո, Կալիֆորնիա, Վերմոնտ, Մոնտանա, Կոլորադո եւ Հավայի քաղաքում:

Апелляционный суд Калифорнии в США восстановил действие закона, разрешающего прибегать к эвтаназии смертельно больным людям, сообщает РИА Новости со ссылкой на издание Los Angeles Times.
Этот закон позволяет пациентам, которым осталось жить менее полугода, принимать смертельные лекарства.
Ранее в мае судья Высшего суда округа Риверсайд Даниэль Оттолия постановил, что закон не соответствует конституции. Как отмечает издание, причиной такого решения стало то, что закон был принят в ходе сессии, посвященной вопросам здравоохранения, с чем акт об эвтаназии не имеет ничего общего.
«Это постановление приносит облегчение некоторым калифорнийским пациентам, их семьям и врачам», — заявил генпрокурор Калифорнии Ксавьер Бесерра, которого цитирует издание.
Противники закона могут подать петицию против решения суда до 2 июля, пишет издание.
По данным американских СМИ, эвтаназия легализована в штатах Вашингтон, Орегон, Калифорния, Вермонт, Монтана, Колорадо и Гавайи.