Աշխարհի խոշորագույն ձկները՝ կետանման շնաձկները, ակտիվորեն ճանապարհորդում են ջրում՝ հաղթահարելով հազարավոր կիլոմետրեր: Սակայն գիտնականները նկատել են, որ աշխարհում մոտ 20 վայր կա, որտեղ նրանք նախընտրում են հավաքվել մինչեւ 50 շնաձկով: Երկար ժամանակ փորձագետները չգիտեին, թե ինչու են շնաձկները նախընտրում Ավստրալիայի, Բելիզի, Մելդիվի եւ Մեքսիկայի կոնկրետ ափերը, հաղորդում է «Մոյա Պլանետա»-ն՝ վկայակոչելով  ScienceAlert-ը:
Սալֆորդի եւ Յորքի համալսարանների մասնագետները համեմատել են կետանման շնաձիների հանդիպման հայտնի վայրերի խորքային ցուցանիշները, տեղեկացնում է ScienceAlert-ը:
Պարզվել է, որ այդ բոլոր վայրերը նման առանձնահատկություններ ունեն՝ կտրուկ ժայռերի կողքին գտնվող առափնյա ծանծաղուտները (տատանումները՝ 200-ից մինչեւ 1000 մ): Այսպիսի վայրերի ընտրության համար շնաձկները երկու հիմնական պատճառ ունեն. դրանք հարուստ են սննդով եւ պլանկտոնով, դրանցում տաք է եւ կարելի է տաքանալ խորքերը սուզվելուց հետո, որտեղ ջուրը շատ սառն է:

Китовые акулы, самые крупные рыбы в мире, активно путешествуют по воде, преодолевая тысячи километров. Но ученые заметили, что в мире есть около 20 мест, где они предпочитают собираться стаями иногда до 50 особей. Долгое время специалисты не знали, почему акулы предпочитают именно определенные места у берегов Австралии, Белиза, Мельдив и Мексики, сообщает Моя планета  со ссылкой на ScienceAlert.
Специалисты из университетов Салфорда и Йорка сравнили глубинные показатели популярных мест встреч китовых акул, сообщает ScienceAlert.
Выяснилось, что все они обладают схожими характеристиками: это отмели, соседствующие с резкими обрывами (перепады от 200 до 1000 м). Для выбора такого места у акул есть две основные причины: они богаты пищей и планктоном, в них тепло и можно согреться после погружений на глубину, где вода очень холодная.