Ֆրանսիական նավթային «Տոտալ» ընկերության գխավոր տնօրեն Պատրիկ Պույաննեն հայտնել է այն մասին, որ ընկերությունը ստիպված է լքել Իրանը, քանի որ չի կարողացել հասնել նրան, որ ԱՄՆ-ն չեղարկի պատժամիջոցները։
Այդ կապակցությամբ «Տոտալը» լքում է իրանական «Հարավային Պարս» գազի հանքավայրը։
«Այլ ելք չկա, քան դուրս գալ Իրանի շահավետ նախագծից»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ անհնար է աշխատել 130 երկրներում առանց ԱՄՆ ֆինանսական համակարգին մուտք գործելու հնարավորության։ «Դրա համար էլ մենք հետևում ենք ԱՄՆ օրենքներին ու ստիպված ենք լքել Իրանի շահավետ շուկան»։
Նրա խոսքով՝ «Տոտալ» ընկերության կորուստները՝ նախագծից դուրս գալու հետևանքով կազմել են 40 միլիոն դոլար։ Նա հույս է հայտնել, որ ընկերությունը մի գեղեցիկ օր կկարողանա վերադառնալ Իրան։  «Total—ի նման  ընկերության համար, որը տարեկան 15 մլրդ դոլար է ներդնում, 40 մլն դոլարի կորուստը չնչին է»։

Гендиректор французского нефтяного гиганта «Total» Патрик Пуянне заявил о том, что компания вынуждена покинуть Иран, так как ей не удалось получить от США освобождение от санкций.
В связи с этим «Total»  покидает иранское газовое месторождение «Южный Парс», передает Mehr
«Нет другого выхода, кроме как выйти из прибыльного проекта Ирана», - отметил  он, добавив, чито невозможно работать  в 130 странах мира без доступа к финансовой системе США. «Поэтому мы соблюдаем законы США и вынуждены покинуть прибыльный рынок Ирана».
По его словам,  убытки «Total» из-за выхода из проекта расширения 11-ой фазы  газового месторождения Южный Парс составили $40 млн.  Он выразил надежду, что «Total»  сможет вернуться в Иран в один прекрасный день. «Для такой компании, как Total, которая инвестирует 15 миллиардов долларов в год, потери в размере 40 миллионов долларов ничтожны».