Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանն անդրադարձել է ՀՀ երեք նախագահների օրոք արտագաղթած քաղաքացիների թվի վերաբերյալ սոցցանցերի քննարկումներին:
«Սոցիալական ցանցերում ակտիվորեն քննարկվում է առաջին երեք նախագահների օրոք արտագաղթած քաղաքացիների թիվը. առաջին նախագահ 586 հազար, 2-րդ՝ 129 հազար և երրորդ՝ 307 հազար։ Ընդամենը 1022 հազ. մարդ։ Չի կարելի առանց հասկանալու նման թվեր հրապարակել։ 1989-1991թթ Հայաստան է եկել 400000 մարդ Ադրբեջանից։ Նրանց մուտքը չի ֆիքսվել (սահմանապահ ծառայություն ՀԽՍՀ-ում չկար)։ Հետագայում, այդ 400000-ից 340000 լքել է Հայաստանը, քանի որ ԱՄՆ-ն ու ՌԴ-ն նրանց համար հատուկ ծրագրեր արեցին։ Այ նրանց ելքը ֆիքսվել է (արդեն կար սահմանապահ ծառայություն)։ 1994-ին այս ամենը ճշտվել է հատուկ հաշվառման շնորհիվ։ Ուրեմն, չի կարելի առանց մուտքը ֆիքսելու՝ ֆիքսել միայն ելքը։ Բայց միևնույնն է՝ ԱՎԾ վեջը չի։ Ճիշտ թիվն է՝ այդ ամենից հանած 340000 կամ էլ 1-ին նախագահի 586 հազ ելքի կողքը նշել 340000 մուտք։ Այսինքն, իրականում 682 հազար և ոչ թե 1022 հազ ՀՀ քաղաքացի է լքել երկիրը»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Բագրատյանը:

Армению на самом деле покинули 682 тыс, а не 1 млн. 22 тыс. человек. Об этом написал на своей странице в Facebook экономист, бывший депутат парламента Армении Грант Багратян, комментируя обсуждения в соцсети относительно числа людей, покинувших страну при трех президентах Армении.
«В соцсетях активно обсуждается вопрос числа граждан, эмигрировавших из Армении при первых трех президентах республики: при первом президенте – 586 тыс, втором – 129 тыс. и третьем – 307 тыс. В общем – 1022 тыс. человек. Нельзя без понимания публиковать подобные цифры. В 1989-1991 гг. в Армению из Азербайджана прибыли 400000 человек. Их въезд в страну не был зафиксирован (в Армянской ССР не было пограничной службы). Позднее из этих 400000 человек 340000 покинули Армению, поскольку США и РФ для них разработали специальные программы. Вот их выезд из страны уже был зафиксирован (к тому времени появилась пограничная служба). Благодаря специальной регистрации, в 1994 году все это было уточнено. Значит, нельзя фиксировать выезд без регистрации въезда. Но Национальному статкомитету все равно. Правильная цифра следующая: из всего этого надо вычесть 340000 или рядом с цифрой выезда в 586 тыс. при первом президенте отметить въезд в 340000. То есть на самом деле Армению покинули 682 тыс, а не 1022 тыс. граждан», - отметил Багратян.