Գործարար Ռուբեն Վարդանյանի պատկերացումները Հայաստանի հարկային օրենսգրքի վերաբերյալ երեւի այնքան էլ խորը չեն: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր, որ Հայաստանում կա 18 հարկատեսակ, մինչդեռ Վրաստանում՝ 6 է:
«Մենք էլ ունենք 6 հարկատեսակ: Ուղղակի հարկային օրենսգիրք ենք բերել բոլոր պարտադիր վճարները, որոնք նախկինում, օրինակ, կոչվել են պարտադիր վճար, տուրք, բայց հարկ չեն կոչվել։ Դրա համար դրանք արդեն վճարի փոխարեն անվանում ենք հարկ: Օրինակ վստահ եմ, որ Վրաստանում էլ կա ճանապարհային հարկ, բայց դա չի կոչվի հարկ, այլ կկոչվի վճար այսինչ բանի համար: Եթե մենք ավանդական հարկերը հաշվենք, մեզ մոտ էլ է 6-ը՝ շահութահարկ, եկամտային հարկ, ԱԱՀ, ակցիզային հարկ եւ գույքային հարկեր: Դրաից հետո գնում է շրջանառության հարկ, որը ոչ թե առանձին հարկատեսակ է, այլ փոխարինում է այն հիմնական հարկատեսակներից երկուսին: Առաջվա արտոնագրային վճարն էլ ենք կոչում հարկ»,-ասաց Դավիթ Անանյանը:
Նա խոստովանեց, որ Վրաստանի հարկային օրենսդրությունն ավելի պարզ է, քան Հայաստանինը, բայց այդ ուղղությամբ մենք աշխատանքներ տանում ենք:
«Ո՞րն է Հայաստանի եկամտաբեր ընկերությունը». Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանին կոչ արեց անցնել թվերի լեզվի

Представления предпринимателя Рубена Варданяна относительно Налогового кодекса Армении, наверное, не такие уж и глубокие. Об этом заявил на встрече с журналистами 10 сентября председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян.
Напомним, что на встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна с армянскими бизнесменами в Москве соучредитель благотворительного фонда «IDeA» Рубен Варданян заявил, что в Армении есть 18 видов налогов, в то время как в Грузии их 6.
«И у нас есть всего 6 видов налогов. Мы просто в Налоговый кодекс включили все обязательные платежи, которые в прошлом назывались, к примеру, обязательный платеж, пошлина, но не налог. Потому они уже именуются не платежами, а налогами. Уверен, что и в Грузии есть дорожный налог, но он не будет называться налогом, а платежом за то-то», - сказал Ананян, одновременно признав, что налоговое законодательство Грузии более ясное, чем в Армении.