Աֆղանստանի Նանգարհար նահանգում ցուցարարների բազմության մեջ տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով առնվազն 50 մարդ է զոհվել: Այս մասին հայտնում է TOLOnews հեռուստաալիքը Twitter-ում՝ վկայակոչելով նահանգային խորհրդի ղեկավարի տեղակալին:
Ընդ որում՝ Հանրային առողջապահության վարչությունից հայտարարել են, որ պայթյունի հետեւանքով զոհվել է գրեթե 30 մարդ:
Ավելի վաղ 1 TV-ն հայտնել էր 25 զոհի եւ 65 տուժածի մասին:
Նահանգապետի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ երեքշաբթի մահապարտ-ահաբեկիչը ինքնապայթեցում է կատարել Նանգահար նահանգի Մոհմանդ Դարա շրջանում հավաքված ցուցարարների բազմության մեջ: Ըստ նրա տեղեկությունների՝ ցուցարարները պահանջում էին հեռացնել Աչիչ շրջանի ոստիկանական ուժերի հրամանատարին:
Երեքշաբթի ավելի վաղ հաղորդվել էր պայթյունների շարքի մասին, որոնք որոտացել էին Նանգարհար նահանգի երեք ուսումնական հաստատությունների մոտ: Ինչպես տեղեկացրել էր Agence France-Presse-ը, նահանգի վարչական կենտրոն Ջելալաբադ քաղաքում դպրոցի մոտ իրագործված ահաբեկչության հետեւանքով զոհվել էր մեկ տղա, եւս 4 մարդ տուժել էր:
Աֆղանստանի տարածքում գործող ոչ մի ահաբեկչական խմբավորում դեռեւս չի ստանձնել տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը:

At least 50 people were killed in an explosion during protests in Nangarhar province, eastern Afghanistan, TOLOnews tweeted referring to Provincial Public Health Directorate.
A suicide bomber reportedly blew himself up on Tuesday in a crowd of protesters gathered in the Momand Dara district of Nangarhar province.
According to him, the protesters gathered with the demand to dismiss the commander of the police forces of the Achin district, located near Momand Dara.
Earlier on Tuesday, a series of explosions were reported that hit three educational institutions in Nangarhar province. According to AFP, one boy was killed, four more people were injured as a result of the terrorist attack near the school in the city of Jalalabad - the administrative center of the province