Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծումը Բաքվի ոչ կառուցողական գործողությունների անմիջական հետեւանքն է: Այս մասին հայտարարեց ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը` NEWS.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով հայկական խաղաղ բնակավայրերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի հերթական դրսեւորումը:
«Սա Վիեննայում, Սանկտ-Պետերբուրգում եւ Ժնեւում կայացած հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից Ադրբեջանի հրաժարվելու անմիջական հետեւանքն է եւ կրկին ցույց է տալիս Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը բանակցային գործընթացին եւ խաղաղություն պահպանման համար ստանձնած պարտավորություններին», - ընդգծեց Տիգրան Բալայանը:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակն ասաց, որ պաշտոնական Երեւանը իրավիճակի մասին տեղեկացրել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի գրասենյակին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, երեկ ադրբեջանական զինված ուժերը գնդակոծել են սահմանամերձ Չինարի գյուղը: Վնասվել  են մի քանի տների եւ մանկապարտեզների պատերը, տանիքները, ջրատար խողովակները եւ բաքերը:
Սա վերջին օրերին Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի եւ ճանապարհների գնդակոծման առաջին դեպքը չէ: Ավելի վաղ ռմբակոծվել էին Բաղանիս եւ Կոթի գյուղերը:

Обстрел армянских приграничных сел вооруженными силами Азербайджана – прямое последствие неконструктивных действий Баку. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя по просьбе Новости Армении – NEWS.am очередное проявление агрессии со стороны Азербайджана в отношении мирных армянских населенных пунктов.
«Это прямое последствие отказа Азербайджана от выполнения договоренностей, достигнутых на встречах в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве, и еще раз демонстрирует неконструктивный подход Азербайджана к переговорному процессу и взятым на себя обязательствам по поддержанию мира», - подчеркнул Тигран Балаян.
Пресс-секретарь МИД сообщил, что официальный Ереван проинформировал офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспршика о ситуации.
Как сообщалось ранее, вчера азербайджанские ВС обстреляли приграничное село Чинари. Повреждены стены, крыши, водопроводные трубы и баки нескольких жилых домов и детского садика.
Это далеко не первый случай обстрела армянских приграничных сел и дорог за последние дни. Ранее обстрелу подверглось села Баганис и Коти.