Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի (ԱՄՆ) կենսաբանները փորձ են անցկացրել ռեզուս- մակակների մասնակցությամբ եւ ապացուցել, որ լրացուցիչ տեսադաշտը (supplementary eye field) կարեւոր դերակատարում ունի մոլի վարքագծի մեջ, հայտնում է Current Biology ամսագիրը:
Փորձին մասնակցել է երկու մակակ: Նրանք համակարգչի հետ մոլեխաղ են խաղացել, որի մրցանակը ջուրն էր: Երկու պրիմատն էլ իրենց դրսեւորել են որպես մոլի խաղացող: Օրինակ՝ նրանց առաջարկվել է խաղի տարբեր պայմաններ. մի դեպքում նրանք կարող էին 10 մլ ջուր շահել 20 տոկոս հավանականությամբ, մյուս դեպքում մրցանակը կազմում էր 3 մլ, բայց հավանականությունը հասնում էր մինչեւ 80 տոկոսի: Նույնիսկ այն դեպքում, երբ կապիկները ծարավ չէին, ընտրում էին ավելի ռիսկային տարբերակը:
Հետազոտության ղեկավար Սյամոմո Չենը փորձարարական կենդանիներին  համեմատել է մոլի մարդկանց հետ:
Վկայակոչելով պրիմատների եւ մարդու ուղեղները նմանությունը՝ հեղինակները ենթադրում են, որ ուղեղի նույն հատվածը կարող էր պատասխանատու լինել նաեւ մարդու ռիսկային պահվածքի համար: Այդ դեպքում հետազոտությունը առաջին քայլը կդառնար մոլեխաղեղից կախվածության ֆիզիոլոգիական հիմքերն ըմբռնելու ճանապարհին:

Биологи из Университета Джонса Хопкинса (США) провели эксперимент с участием макак-резусов и доказали, что дополнительное глазное поле (supplementary eye field) играет важную роль в поддержании азартного поведения, сообщает Naked-science со ссылкой на журнал Current Biology.
В опыте участвовали две макаки. Они играли с компьютером в азартные игры, где выигрышем служила вода. Оба примата показали себя очень азартными игроками. К примеру, им предлагались разные условия игры: в одном случае они могли выиграть десять миллилитров воды с шансом в 20 процентов, в другом приз составляли три миллилитра, но вероятность повышалась до 80 процентов. Даже в тех случаях, когда обезьяны не испытывали жажду, они выбирали более рискованный вариант.
Руководитель работы Сямомо Чен (Xiamomo Chen) сравнил подопытных с азартными людьми.
Ссылаясь на то, что строение мозга у приматов схожее, авторы предполагают, что та же область могла бы отвечать за рискованное поведение у человека. В таком случае эта работа стала бы первым шагом на пути понимания физиологических основ зависимости от азартных игр.