Մենք Սփյուռքի կողքին կշարունակենք միջազգային հանրության կողմից Ցեղասպանության ճանաչման համար Շառլ Ազնավուրի մղած պայքարը. այս պայքարը Ֆրանսիայի պայքարն է։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին, «Ազնավուր» կենտրոնում իր ելույթում նշել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
«Չկան բառեր նկարագրելու համար այն, ինչը զգացինք այսօր առավոտյան Ցեղասպանության հուշահամալիրում։ Այլ կերպ, քան նա է ասել։ Նա, ով գիտեր Ֆրանսիան 1915-ից ի վեր դատապարտել է Ցեղասպանությունը Անատոլ Ֆրանսի ձայնով, իր նավատորմի 3-րդ էսկադրային ուղարկել փրկելու հազարավոր մարդկանց։ Նա, ով պայքարեց, որ 2001-ին Ֆրանսիան օրենքի ուժով ճանաչեր Ցեղասպանությունը։
Ո՛չ, այս պայքարը չի ավարտվի։ Որովհետեւ հիշել ցեղասպանությունների մասին՝ դատապարտելով դրանց ժխտողականությունը կնշանակի պայմաններ ստեղծել դրանց կրկնությունից խուսափելու համար։ Ես խոստացել էի դա, խոստումս կկատարվի մինչեւ առաջիկա ապրիլի 24–ը, Ֆրանսիայում այս օրը կնշվի որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր»:

YEREVAN. – Together with the Armenian Diaspora, we will continue the struggle led by Charles Aznavour for the recognition of the Armenian Genocide by the international community, said French President Emmanuel Macron at the Aznavour Center.
According to him, this struggle is also the struggle of France.
“There are no words to describe what we experienced today at the Genocide Memorial Complex. France condemned the 1915 Genocide by the voice of Anatole France, condemned by sending the third naval squadron to save thousands of people. He was fighting to recognize the genocide in France in 2001,” the President said.
According to him, the struggle is not over.
“The memory of genocides and the condemnation of their denial will mean the creation of conditions so that to exclude repetition of these events. I promised it, and my promise will be fulfilled before April 24. This day will be remembered in France as the Day of Remembrance of the Armenian Genocide,” he said.