Գարնանն ու ամռանը Հայաստանում տեղի ունեցած գործընթացներն անդրադարձել են երկրի ներդրումային միջավայրի վրա։ Այս մասին հոկտեմբերի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի առեւվտրայի ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն։
Նա նշեց, որ քաղաքական բարեփոխումներ անցկացնելով՝ չի կարելի մոռանալ հարմարավետ բիզնես-միջավայր ձեւավորելու կարեւորության մասին։
«Հայաստանի քաղաքական գործիչները պետք է հասկանան, թե ինչից է կազմված Հայաստանի տնտեսությունը։ Բավական է ասել, որ ձեռնարկությունների ¾-ը ռուսական կապիտալով ընկերություններ են։ Այդ իմաստով՝ պետք է կազմակերպվածություն ցուցաբերել»,- ընդգծեց նա։
Բաբկոն նշեց, որ Հայաստանում արտասահմանյան ներդրումների ծավալը կազմում է 3,4 միլիարդ դոլար, որից ավելի քան 1,6 միլիարդը ռուսական ընկերություններինն է։ Ընդ որում՝ գոյություն ունի կապիտալի որոշակի արտահոսք, սակայն անցյալ տարիների պայմանավորվածությունների պահպանման եւ քաղաքական կապերի շնորհիվ համագործակցության մակարդակն, ընդհանուր առմամբ, չի տուժել։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքը, այդ թվում՝ պանրի արտադրությունը, կարողացել է խիստ պատժամիջոցների շրջանում ռուսական շուկայում որոշ բացեր լրացնել։ «Հաշվի առնելով ռուսական շուկայի հսկայական ծավալը՝ կարելի է ասել, որ Հայաստանի մասնակցությունն այնքան էլ մեծ չէ, սակայն արտադրանքն առանձնանում է իր բարձր որակով, եւ մասնավորապես, դա վերաբերում է սննդի արդյունաբերությանը»,- ամփոփեց Անդրեյ Բաբկոն։

Последние разоблачения в рамках политических процессов весной и летом в Армении сказались на инвестиционной среде. Об этом на встрече с журналистами 15 октября  заявил Торговый представитель России в Армении Андрей Бабко.
Он отметил, что проводя политические реформы, нельзя забывать о важности формирования комфортной бизнес-среды.
«Армянские политики должны понимать, из чего состоит экономика Армении. Достаточно сказать, что 3/4 предприятий – это компании с российским капиталом. В этом смысле нужно проявлять аккуратность», - подчеркнул он.
Бабко заметил, что объем иностранных инвестиций в Армении составляет 3,4 млрд. долларов, из которых более 1,6 млрд. приходятся на российские компании. При этом существует определенный отток капитала, однако благодаря соблюдению договоренностей прежних лет и прочным политическим связям, в целом уровень сотрудничества не пострадал.
Он подчеркнул, что сельскохозяйственная продукция Армении, в том числе сырное производство, сумела покрыть определенный пробел на российском рынке в период жестких санкций. «Учитывая огромный объем российского рынка, можно сказать, что участие Армении совсем небольшое, однако продукция отличается своим высоким качеством, в частности, это касается пищевой промышленности», - заключил Андрей Бабко.