Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ջերեմի Հանթը հայտարարել է, որ եթե սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշքաջիի սպանության վարկածը հաստատվի, ապա դա կանդրադառնա Լոնդոնի եւ Էր Ռիադի հարաբերությունների վրա, փոխանցում է PA-ն:
Նրա խոսքով՝ ինչպես նախկինում, բրիտանական կառավարությունը «չափազանց մտահոգված» է պարոն Հաշքաջիի ճակատագրով, ում չեն տեսել հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսարան այցելելուց հետո:
Թուրքիայի կառավարությունում աղբյուրները պնդում են, որ նրան խոշտանյգել են, սպանել, իսկ մարմինը մասնատել:
Հանթը նշել է, որ նման գործողություններն «ամբողջությամբ հակասում» են բրիտանական արժեքներին, եւ անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ պարզել, թե ինչ է տեղի ունեցել: Ընդ որում՝ նա նշել է, որ Լոնդոնը կքննարկի այդ գործողություններին պատասխանը՝ հաշվի առնելով սաուդցիների հետ Բրիտանիայի ռազմավարական հարաբերությունները:
«Եթե հրապարակումները ստույգ են, ապա հարցին՝ դրանք արդյոք կանդրադառնա՞ն Էր Ռիադի հետ Լոնդոնի հարաբերությունների վրա, կպատասխանեմ՝ անկասկած»,- ասել է նա BBC Radio 4-ի Today ծրագրում հարցազրույցի ժամանակ: «Նման բաները Միացյալ Թագավորության համար բացարձակապես անընդունելի են»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Լոնդոնի արձագանքը կախված կլինի նաեւ Սաուդյան Արաբիայի արձագանքից:

Глава МИД Великобритании Джереми Хант заявил, что если версия об убийстве саудовского журналиста  Джамала Хашагджи подтвердится, то это отразится на отношениях Лондона и Эр-Рияда, передает PA.
По его словам, британское правительство по-прежнему «крайне обеспокоено» судьбой г-на Хашагджи, которого не видели со времени посещения саудовского консульства в Стамбуле 2 октября.
Источники в турецком правительстве утверждают, что его пытали, убили, а тело расчленили.
Хант отметил, что такие действия  «полностью противоречиворечат» британским ценностям, и необходимо выяснить, что произошло как можно быстрее. При этом он отметил, что Лондон рассмотрит ответ на эти действия с учетом стратегических отношений Британии с саудитами.
«Если публикации верны, то на вопрос о том, отразится ли это на отношениях Лондона с Эр-Риядом, я отвечу, безусловно», - сказал он в интервью программе BBC Radio 4 Today. «Подобные
вещи совершенно неприемлемы для Соединенного Королевства», - сказал он, добавив, что реакция Лондона будет также зависеть от реакции Саудовской Аравии.