Ֆրանսիայի կառավարությունն արձագանքել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ֆրանսիացի գործընկերոջ հասցեին գրված թվիթներին, ընդգծելով, որ ամերիկյան ղեկավարը «տարրական պարկեշտություն» չունի:
Ֆրանսիայի կառավարության մամուլի քարտուղար Բենջամին Գրիվոն, մասնավորապես, նշել է, որ Ֆրանսիան հարգում էր «երեք տարի առաջ Փարիզում եւ Սեն-Դենիում ահաբեկչական հարձակումներում զոհված 130 հայրենակիցների սպանության» հիշատակը: Տարրական պարկեշտությունը տեղին կլիներ», - հաղորդում է AP-ն:
Հիշեցնենք, որ Թրամփը Փարիզից վերադառնալուց հետո, որտեղ մասնակցել է Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, գրել էր մի քանի թվիթներ, որտեղ խստորեն քննադատել էր Էմանուել Մակրոնին՝ միասնական եվրոպական բանակ ստեղծելու նրա կոչի համար, նաեւ քննադատել Ֆրանսիայի առեւտրային քաղաքականությունը եւ ծաղրել Մակրոնի ցածր վարկանիշը:

Правительство Франции отреагировало на твиты президента Дональда Трампа в адрес французского коллеги, подчеркнув, что американского лидеру не хватает «элементарной порядочности».
Пресс-секретарь правительства  Франции Бенджамин Гриво, в частности, отметил, что Франция поминала  «убийство 130 наших соотечественников в результате терактов Париже и Сен-Дени около трех лет назад. Элементарная порядочность была бы уместной», передает AP.
Напомним, что Трамп после возвращения из Париж, где он принял участие в мероприятиях, посвященных 100-летию окончания Первой мировой войны, написал ряд твитов, в которых подверг резкой критике Эммануюля Макрона за его призыв создать единую европейскую армию, он также раскритиковал торговую политику Франции и высмеял низкий рейтинг Макрона.