«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՊԵԿ-ը երեկ հայտարարություն է տարածել՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությանը մեղադրելով առանձնապես խոշոր չափերի հարկային պարտավորություններից խուսափելու մեջ: «Հարկային համալիր ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն 2016 եւ 2017 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացված ԱԱՀ-ի եւ շահութահարկի հաշվարկներում ներառել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, ինչի արդյունքում մի քանի միլիարդ դրամի չափով պակաս է հաշվարկել հարկային պարտավորությունները»,- ասված է ՊԵԿ հաղորդագրությունում:
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն էլ անմիջապես հերքում է տարածել` տեղեկացնելով, որ ստուգումները դեռ ընթացքի մեջ են, եւ որ ՊԵԿ համեմատական հետազոտությունները կատարվել են ոչ համադրելի ժամանակաշրջանների եւ ոչ համադրելի մեծությունների հիման վրա:
«Ընկերությանը ներկայացված չէ վարչական մարմնի կողմից ձեռք բերված որեւէ ապացուցողական փաստ, ինչը, Ընկերության կարծիքով, հանգեցրել է անհեթեթ եզրահանգումների»,- ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Թե ով է ճիշտ այս բանավեճում, ժամանակը ցույց կտա: ՊԵԿ-ը դեռ պետք է կարողանա ապացուցել հնչեցրած մեղադրանքները: Բայց այստեղ ուշագրավ է մեկ այլ հանգամանք. ինչո՞ւ է ՊԵԿ-ը ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության հայաստանյան դուստր ձեռնարկության՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի դեմ նման քայլ անում այս պահին:
Ինչպես հայտնի է, կրկին օրակարգում է հայտնվել ՀՀ-ին տրամադրվելիք գազի սակագնի նվազեցման հարցը: Ենթադրվում է՝ գազի սակագնի նվազեցման հարցը քննարկվելու է դեկտեմբերի 6-ին Պուտին-Փաշինյան հանդիպման ժամանակ: Ու այդ հանդիպումից առաջ նման քայլը կարող է վտանգավոր հետեւանքներ ունենալ՝ առիթ հանդիսանալով ՌԴ իշխանությունների համար, որ հրաժարվեն գազի սակագինն իջեցնելուց:
Սա սադրա՞նք է, թե՞ բանակցություններից առաջ «Գազպրոմին» անկյուն մղելու եւ խեղճացնելու փորձ, դժվար է ասել: Ամեն դեպքում այս հարցերում ավելորդ զգուշավորությունը չէր խանգարի»:

Комитет государственных доходов Армении вчера распространил заявление, обвинив компанию «Газпром Армения» в невыполнении налоговых обязательств в особо крупных размерах. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«В ходе комплексных налоговых проверок выяснилось, что компания «Газпром Армения» в 2016 и 2017 годах представила очевидные ложные данные в расчетах НДС и налога на прибыль, в результате чего налоговые обязательства были рассчитаны неправильно – на несколько миллиардов драмов меньше положенного», - отмечено в заявлении КГД. Компания «Газпром Армения» сразу же распространила опровержение, сообщив о том, что проверки все еще продолжаются. Согласно сообщению компании, сравнительные исследования КГД были проведены на основании как несопоставимых периодов, так и несопоставимых величин. «Компании не было представлено никаких доказательных фактов со стороны административного органа, что, на наш взгляд, привело к абсурдным заключениям», - отмечено в сообщении «Газпром Армения».
Кто прав в этом споре, покажет время. КГД еще должен суметь доказать озвученные им обвинения. Но здесь примечательно иное обстоятельство: почему Комитет государственных доходов Армении пошел на этот шаг именно в этот момент? Как известно, в повестку вновь включен вопрос о снижении тарифов на газ в Армении. Предполагается, что этот вопрос будет обсужден 6 декабря во время встречи Путин – Пашинян. А подобный шаг перед данной встречей может иметь опасные последствия, дав повод российским властям отказаться от  снижения тарифов на газ. Это провокация или попытка загнать «Газпром» в угол перед переговорами? В любом случае чрезмерная осторожность в этих вопросах не помешала бы», - отмечает издание.
Роберт Кочарян поздравил Владимира Путина с победой на президентских выборах в России
В связи со всенародной поддержкой…
Никол Пашинян поздравил Владимира Путина по случаю переизбрания на пост президента РФ
Выражаю надежду на развитие диалога по всем направлениям…
Третий президент Армении Серж Саргсян поздравил Путина
В связи с убедительной победой на выборах президента России …
«Грапарак»: Власти Армении не собираются разрывать какое-либо межгосударственное соглашение с Россией
При этом в 2021 году секретарь Совета безопасности Армении …
Тарасов: Ереван в период избирательной кампании в России выступал с провокационными заявлениями
Армения оказывается на краю пропасти…
Мхитар Айрапетян намекнул на исключение российских телеканалов из общественного мультиплекса Армении