Վիլնյուսի «Ժեմինոս» գիմնազիայի դպրոցականների ծնողները, ի աջակցություն հաստիքային վարձատրության համար գործադուլ անող ուսուցիչների, շաբաթ դպրոցից խաղաղ երթ են սկսել՝ ուղեւորվելով դեպի Լիտվայի կրթության եւ գիտության նախարարության շենքի մոտ: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Երկուշաբթի Լիտվայի մի քանի դպրոցներ անժամկետ գործադուլ են սկսել: Ցուցարարների հիմնական պահանջը հաստիքային վարձատրության փոփոխությունն է  եւ դրա հստակ սահմանումը:
Երթի կազմակերպիչները նշել են, որ ծնողների երթին մասնակցել է շուրջ 200 մարդ: Ակցիայի մասնակիցները դիմել են կրթության եւ գիտության նախարարության ղեկավարությանը խորհրդանշական նամակ-պահանջով՝ ուսուցիչների խնդիրը հնարավորինս արագ լուծելու համար, որպեսզի երեխաները դպրոց վերադառնան:
«Մենք առաջին հերթին նախարարությունից պահանջում ենք ուշադրություն դարձնել խնդրին: Երեխաներն արդեն մեկ շաբաթ է դպրոց չեն հաճախում: Հենց դա է խնդիրը:  ԿԳՆ-ն հրապարակավ խոստացել է, որ 2 շաբաթվա ընթացքում անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկվեն: Խնդիրը հարկավոր է հենց հիմա լուծել», — «ՌԻԱ Նովոստիին» ասել է երթի մասնակիցներից մեկը՝ գիմնազիայի խորհրդի անդամ Ինեսա Արբոչենեն:
Գիմնազիայի աշակերտներից մեկի մայրը, երթի նախաձեռնող Դայվա Ռումշենեի խոսքով, ակցիայի շրջանակներում,  նախարարի օգնականին հանձնել են պաշտոնական ուղերձը:
Ավելի վաղ Լուսավորության աշխատակիցների արհիմիության նախագահ Անդրյուս Նավիցկասը հայտնել էր, որ ուսուցիչների անժամկետ գործադուլը, որը կապված է ավելի վաղ ուսուցիչների համար սահմանված հաստիքային վարձատրության հետ, կշարունակվի երկուշաբթի: Լիտվայում գործում են ավելի քան 2 հազար ուսումնական հաստատություններ, որոնցում աշխատում են 45 հազար ուսուցիչ: Վիլնյուսի «Ժեմինոս» գիմնազիայում սովորում են ավելի քան հազար աշակերտներ: Այս դպրոցի 60-ից ավելի ուսուցիչները միացել են անժամկետ գործադուլին:

Родители школьников Вильнюсской гимназии Жеминос в субботу провели мирный марш от здания гимназии к министерству образования и науки Литвы в поддержку бастующих педагогов, протестующих против введенной ранее штатной оплаты, сообщает корреспондент РИА Новости.
Несколько школ Литвы в понедельник 12 ноября начали бессрочную забастовку. Основное требование протестующих — изменить штатную оплату труда и ввести ее четкое регламентирование.
По данным организаторов шествия, в марше родителей приняли участие около 200 человек. Участники акции обратились к руководству минобразования с символическим письмом-требованием решить вопрос педагогов как можно быстрее, чтобы дети вернулись в школы.
«От министерства мы в первую очередь требуем внимания к проблеме. Дети не учатся уже неделю, и родители видят в этом большую проблему. Это и есть проблема. Минобразования публично обещало, что в течение двух недель будут приняты необходимые решения. Проблему необходимо решать здесь и сейчас», — сказала РИА Новости один из организаторов шествия, член совета гимназии Жеминос Инеса Арбочене.
По словам мамы учащегося гимназии, инициатора шествия Дайвы Румшене, в рамках акции помощнику министра образования лично вручили официальное обращение. «Родители имели возможность высказать цель акции конкретному человеку. Мы хотели, чтобы учителей услышали, поверили и как можно скорее сели за стол переговоров и приняли решение», — сказала она.
Ранее председатель профсоюза работников просвещения Андрюс Навицкас сообщил РИА Новости, что бессрочная забастовка учителей, протестующих против введенной ранее штатной оплаты педагогам, охватившая более 100 учебных заведений, продолжится и в понедельник. В Литве действуют более 2 тысяч учебных заведений, в который работает 45 тысяч педагогов. В вильнюсской гимназии Жеминос в настоящий момент проходят обучение более тысячи школьников. К бессрочной забастовке присоединились более 60 педагогов этой школы.