Դեկտեմբերի 6-ին Միլանում ընթացող ԵԱՀԿ 25-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուեսս Միթչելի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կողմերն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի՝ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության առավել ակտիվացման ուղղությամբ գործնական քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա խորացման շուրջ՝ այս առումով կարեւորելով Հայաստան - ԱՄՆ միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Զոհրաբ Մնացականյանն անդարդարձավ Հայաստանի վերջին ներքաղաքական զարգացումներին, ներկայացրեց ժողովրդի լայն մանդատի հիմնան վրա կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների գործընթացը, ինչպես նաեւ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություննների համատեքստում վերահաստատեց կառավարության հանձնառությունն ազատ, արդար եւ ժողովրդի կամքն արտահայտող ընտրական գործընթացի ապահովմանը:
Նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարության գերակայություններից է նաեւ զարգացման օրակարգի առաջմղումը, որի հիմնասյուներից են, ի թիվս այլոց, բարձր տեխնոլոգիաների, ստեղծարար կրթության եւ նորարարության ոլորտները՝ այս առումով կարեւորելով ԱՄՆ գործընկերների հետ փոխգործակցության հետագա խորացումը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ հայկական կողմի մոտեցումներին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ կարեւորելով ԱՄՆ-ի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի հետ միասին գործադրվող ջանքերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին միջազգային եւ տարածաշրջանային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր շուրջ:

Armenia's acting FM Zohrab Mnatsakanyan met with Wess Mitchell, US Assistant Secretary of State, Bureau of European and Eurasian Affairs, in Milan on December 6 on the sidelines of the 25th OSCE Ministerial Council, the foreign ministry reported.
During the meeting the officials discussed a number of issues of bilateral agenda, highlighting the readiness to take practical steps to further intensify the political dialogue. They also exchanged views on further deepening of the commercial cooperation, by attaching importance to the works of the Armenia-USA inter-governmental commission in this regard.
Zohrab Mnatsakanyan introduced the recent domestic political developments in Armenia, the process of reforms launched by the government based on the broad mandate of the people, as well as reaffirmed the government’s commitment to hold free, fair election process expressing the will of the people in the context of the upcoming early parliamentary elections of Armenia. The acting FM said the promotion of development agenda is one of the priorities of the Armenian government, and in this sense emphasized the deepening of the mutual cooperation with the US partners.
Talking about the approaches of the Armenian side on the peaceful settlement process of the Karabakh conflict, Zohrab Mnatsakanyan reaffirmed Armenia’s commitment to the exclusively peaceful settlement of the conflict within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, by attaching importance to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – the US, France and Russia, in this process.
The officials also exchanged views on a number of issues of mutual interest of international and regional agenda.