ԱՄՆ-ը լիովին հավատարիմ է ՆԱՏՕ-ին՝ հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը՝ կրկին նշելով, որ մյուս անդամներն ավելի շատ պետք է վճարեն իրենց անվտանգության համար։
«Մենք 100 տոկոսով ՆԱՏՕ-ի հետ կլինենք, սակայն, ինչպես ես ասել եմ երկրներին, դուք պետք է ակտիվանաք եւ վճարեք»,- նշել է Թրամփը՝ ելույթ ունենալով Պենտագոնում։
Նրա մեկնաբանություններից հետո «Նյու Յորք թայմսը» հոդված է տպագրել այն մասին, որ անցյալ տարի ԱՄՆ նախագահը բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ քննարկել է ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու հնարավորությունը։
Այսօր Թրամփը կրկին հայտարարել է, որ մոտ դաշնակիցները տասնամյակներով օգտվել են ԱՄՆ անվտանգության հովանու առավելություններից, եւ որ իր առաքելությունն է՝ դադարեցնել դա։

США  полностью привержены НАТО,  заявил президент Дональд Трамп, вновь отметив, что  другие члены должны платить  больше за собственную безопасность.
«Мы будем с НАТО на 100 процентов, но, как я сказал странам, вы должны активизироваться и платить», - сказал Трамп, выступая в Пентагоне.
Его комментарий последовал за  публикацией  в «Нью-Йорк Таймс», согласно которой  Трамп в прошлом году обсуждал с высокопоставленными чиновниками возможность выхода  США из НАТО.
Сегодня Трамп вновь заявил, что близкие союзники десятилетиями пользовались преимуществами зонтика безопасности США и что его миссия - остановить это.
«Мы не можем быть дураками. Мы не хотим, чтобы нас так называли. Но я скажу вам, что они  много лет так и говорили», - сказал Трамп.