Կառավարության ծրագիրը չի կարող երկրի տնտեսության զարգացմանը հանգեցնել: Փետրվարի 7-ին NEWS.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը: Նրա խոսքով՝ ծրագրում բացակայում է սոցիալական ուղղվածությունը:
«Օրինակ, աղքատության հաղթահարման մասին դրույթն անհեթեթ է հնչում, հաշվի առնելով այն, որ աշխարհի ոչ մի երկրի չի հաջողվել պայքարել այդ խնդրի դեմ: Հայաստանն այս իմաստով ամենանախանձելի վիճակում չէ:
Պետք է խոսել ոչ թե աղքատության հաղթահարման, այլեւ աղքատության մակարդակի նվազեցման մասին եւ դրա համար կոնկրետ քայլեր ներկայացնել»,- նշեց փորձագետը։ Թաթուլ Մանասերյանն ընդգծեց, որ ծրագրում նշված նպատակներն իրենք իրենցով անիրականանալի են։ «Ծրագիրը պետք է իր մեջ նպատակներ ունենա, հետո արդեն որոշակի դրույթներ, ինչը չկա։ Նշված չեն երկրի տնտեսության մեջ առկա ռիսկերը եւ դրանց հաղթահարման ճանապարհները։
Անհասկանալի է, թե ով է այդպիսի դրույթներ ներառել կառավարության ծրագրի մեջ։ Անհրաժեշտ էր այդ գործընթացում ներգրավել մասնագետների։ Ցանկալի կլիներ այդ մարդկանց հետ բաց քննարկում անցկացնել, որպեսզի հնարավոր լիներ ստանալ այն հարցերի պատասխանները, որոնք ակնհայտորեն ծագում են»,- հավելեց նա։
Փորձագետը հայտարարեց, որ այս ծրագրով 5 տոկոս տնտեսական աճ հնարավոր չէ։ «Ավելին, 5 տոկոսանոց տնտեսական աճի նշաձողը թույլ չի տալիս խոսել պետության զարգացման եւ երկրի տնտեսական կառույցի մասին։ Աշխարհում այժմյան տնտեսական իրականության պայմաններում Հայաստանը 5 տոկոս տնտեսական աճով չի կարող համարվել մրցունակ երկիր»,- ամփոփեց Թաթուլ Մանասերյանը։

Программа Правительства не может привести страну к развитию с учетом того, перед какими вызовами стоит Армения. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 7 февраля заявил эксперт Татул Манасерян. По его словам, в программе отсутствует социальная направленность. «Например, положение о преодолении бедности звучит абсурдно, учитывая, что ни одной стране мира с этой задачей справиться не удалось. Армения в этом смысле находится в не самом завидном положении.
Нужно говорить не о преодолении бедности, а снижении уровня бедности и представлять конкретные шаги для этого»,- отметил эксперт. Татул Манасерян подчеркнул, что сами по себе цели, обозначенные в программе, нереализуемы. «Программа должна содержать в себе цели, затем уже конкретные положения, чего нет. Не указаны риски, существующие в экономике страны и пути их преодоления.
Непонятно, кто включил такие положения в программу Правительства. Необходимо было вовлечь в эти процессы специалистов.  Хотелось бы провести с этими людьми открытое обсуждение, чтобы была возможность получить ответ на вопросы, которые явно возникают»,- добавил он. Эксперт заявил, экономический рост в 5% при такой программе невозможен. «Более того, планка 5%-ого экономического роста не позволяет говорить о развитии государства и об экономическом строительстве страны. В нынешних экономических реалиях в мире Армения с 5%-ым экономическим ростом не может считаться конкурентоспособной страной»,- заключил Татул Манасерян.