Գյուղատնտեսության ոլորտում հարկավոր է արտահանման վրա հենվել: Փետրվարի 13-ին ԱԺ-ում կառավարության 5 տարվա գործունեության ծրագիրը ներկայացնելիս այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Նրա խոսքով, եթե Հայաստանում անասնաբուծության ոլորտը անմիջական շփման մեջ չլինի  արտահանման հետ, ապա հանրապետությունում խնդիրներ կծագեն: «Երբ խոզի մսի պահանջարկն աճում է, շուկայում գները նվազում են, եւ մարդիկ չեն կարողանում ծածկել խոզերին պահելու ծախսերը, ինչը հանգեցնում է սնանկացման: Իսկ երբ բոլորը սնանկանում են, գները նորից սկսում են աճել եւ բոլորը նորից սկսում են խոզ պահել», - նշեց նա:
Վարչապետը հավելեց, որ այս հարցում հարկավոր է հասկանալ, թե որ ապրանքների արտահանումն է արտաքին շուկայում առավել շահութաբեր՝ նկատելով, որ ոչխարաբուծությունը նույնպես բավականին շահութաբեր բիզնես է համարվում:
«Մեր խնդիրն է զարգացնել արտահանումը: Արտահանող ընկերությունները կսկսեն ֆերմերներին խնդրել իրացնել իրենց ապրանքը: Մյուս կողմից մենք ֆերմերին վարկ ենք տալիս միկրոբիզնեսի զարգացման համար, որպեսզի նա կարողանա ոչխարներ բուծի եւ դրանից եկամուտ ստանա», - ասաց վարչապետը:

YEREVAN. – Export needs to be relied upon in the agricultural sector, Prime Minister Nikol Pashinyan on Wednesday noted at the National Assembly debates on the five-year program of the Government of Armenia.
In his words, if animal breeding in Armenia is not in direct contact with exports, problems will arise in the country. The PM added that, in this regard, it needs to be figured out the exporting of which goods is most profitable in foreign markets.
“Our task is to develop export [from Armenia],” Pashinyan said. “Exporting companies will start asking [the country’s] farmers to sell their goods.
“On the other hand, we give a loan to the farmer for microbusiness development, so that he will be able to breed sheep and get income from it.”