ԱՄՆ-ն Լեհաստանի հետ համաձայնության չի հասել նրա տարածքում ամերիկյան զորքերի որեւէ թվաքանակի ավելացման վերաբերյալ: Պենտագոնի ներկայացուցիչ Էրիկը Պահոնը հայատարարել է, որ այդ հարցով բանակցությունները շարունակվում են, գրում է  «Ամերիկայի ձայնը»:
«Զինծառայողների թվաքանակի ավելացման կամ այդ հարցով համաձայնագրի մասին ցանկացած ենթադրություն այս պահին անհիմն է», - ասվում է հայտարարությունում:
«Մենք շարունակում ենք մեր լեհ դաշնակիցների հետ քննարկումները եւ դեռ ոչ մի համաձայնության չենք հասել: Մենք համապապատասխան պահի կհայտարարենք մեր բանակցությունների արդյունքների մասին», – ասել է Պահոնը:
Ավելի վաղ Financial Times թերթի հաղորդմամբ՝ Լեհաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջորջեթ Մոսբահերը հայտնել էր, որ զորքերի թիվը կավելանա:

The United States and Poland have not reached any final agreements on increasing the number of US troops stationed in Poland, Pentagon spokesperson Eric Pahon told Sputnik on Wednesday.
"No agreement has been reached," Pahon said.
Both countries continue to work together in coordination with NATO partners to decide on a path forward for the deployment of troops, the Pentagon spokesperson said.
"Our diplomatic discussions, which are still ongoing, will remain private until the US and Poland reach a final agreement," Pahon added.
The US already has a military contingent in Poland as a part of NATO's deployment in Europe. Both countries are negotiating the increase of the number of these troops.
Poland has been advocating for a permanent US military presence in addition to the troops already stationed there as part of NATO.