ԱՄՆ-ն Լեհաստանի հետ համաձայնության չի հասել նրա տարածքում ամերիկյան զորքերի որեւէ թվաքանակի ավելացման վերաբերյալ: Պենտագոնի ներկայացուցիչ Էրիկը Պահոնը հայատարարել է, որ այդ հարցով բանակցությունները շարունակվում են, գրում է  «Ամերիկայի ձայնը»:
«Զինծառայողների թվաքանակի ավելացման կամ այդ հարցով համաձայնագրի մասին ցանկացած ենթադրություն այս պահին անհիմն է», - ասվում է հայտարարությունում:
«Մենք շարունակում ենք մեր լեհ դաշնակիցների հետ քննարկումները եւ դեռ ոչ մի համաձայնության չենք հասել: Մենք համապապատասխան պահի կհայտարարենք մեր բանակցությունների արդյունքների մասին», – ասել է Պահոնը:
Ավելի վաղ Financial Times թերթի հաղորդմամբ՝ Լեհաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջորջեթ Մոսբահերը հայտնել էր, որ զորքերի թիվը կավելանա:

США не достигли соглашения с Польшей о каком-либо увеличении численности войск США на ее территории. Переговоры по этому вопросу продолжаются, заявил представитель Пентагона Эрик Пахон, передает «Голос Америки».
«Любые предположения об увеличении численности военнослужащих или о соглашениях по этому вопросу на данный момент являются необоснованными», - говорится в заявлении.
«Мы продолжаем дискуссии с нашими польскими союзниками, и пока никаких договоренностей достигнуто не было. Мы объявим результаты наших переговоров в соответствующее время», – сказал Пахон.
Ранее газета Financial Times сообщила, что посол США в Польше Джорджетт Мосбахер заявила, что численность войск будет увеличена.