Ռազմական հանցագործությունների հարցերով ՄԱԿ քննիչները Իսրայելին կոչ են արել դադարեցնել Գազայի հատվածի հետ սահմանին ցուցարարների դեմ դիպուկահարների օգտագործումը՝ հայտնում է Reuters-ը։
Հետաքննությունների հանձնաժողովը հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է հետաքննի ավելի քան 6000 մարդու գնդակահարությունները։ «Իսրայելի կառավարության համար ամենակարեւորը ռազմական գործողությունների անցկացման կանոնների անհապաղ վերանայումն է»,- Մարդու իրավունքների ՄԱԿ խորհրդին հայտարարել է հանձնաժողովի նախագահ Սանտյագո Կանտոնը։
Նրա խոսքերով, Իսրայելի գերագույն դատարանը պետք է վերանայի այն կանոնները, որոնք կարգավորում են մահվան ելքով ուժի գործադրումը, քանի որ հանձնաժողովը որոշել է, որ այն «մեծ մասամբ օրինական չի եղել»։

Следователь ООН по военным преступлениям призвали Израиль прекратить использовать снайперов против протестующих на границе с сектором Газа, передает Reuters.
Комиссия по расследованию заявила, что Израиль должен расследовать расстрел более 6000 человек.  «Самое важное для правительства Израиля - это незамедлительно пересмотреть правила ведения боевых действий и обеспечить их соответствие принятым нормам международного права», - заявил председатель комиссии Сантьяго Кантон Совету ООН по правам человека.
По его словам, Верховный суд Израиля должен пересмотреть правила, регулирующие применение силы со смертельным исходом, после того, как комиссия установила, что она «в большинстве случаев была разрешена незаконно».