Իրանում Իսլամական Հանրապետության հոգեւոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Խամենեին տապալելու կոչերի համար այլադավանին դատապարտել են  գրքերի արտագրման, հաղորդում է Lenta-ն:
Պատիժը նշանակվել է 74-ամյա Աբուլֆազլու Գադիանիին՝ Իրանի Իսլամակա հեղափոխության մոջահեդներ ռեֆորմիստական կազմակերպության համահիմնադրին: Նա այաթոլային բռնակալ է անվանել, ինչպես նաեւ նրա կառավարման դադարեցման համար զանգավածային բողոքի ակցիաների կոչեր արել: Մասնավորապես նա նշել է, որ իրանցիները հեղափոխությունը չեն իրականացրել նրա համար, որ տեսնեն ինչպես է Խամենեին 30 տարի շարունակ ինչպես բռնապետ ղեկավարում երկիրը:
Արդյունքում այժմ տղամարդը պետք է կարդա եւ բառացի  արտագրի երեք գիրք, ինչպես նաեւ 3 տարի բանտում անցկացնի: Նշվում է, որ այդ գրքերից երկուսը՝ «Սիստան նահանգի պատմությունը» եւ «Ինչպես պարզել թշնամուն», գրվել են այաթոլայի կողմից:
Ավելի վաղ Գադիանին արդեն բանտարկվել էր իրանական առաջնորդին կոշտը քննադատության ենթարկելու համար: Մասնավորապես նա Խամենեին մեղադրել է իսլամական հեղափոխության իդելաների՝ ազատության եւ արդարության դավաճանության մեջ՝ իշխանության տենչի եւ բռնապետական կառավարման պատճառով:
Դատավճիռը հրապարակվել է նոր գլխավոր դատավոր Իբրահիմ Ռաիսիի կողմից՝ նշանակումից մեկ օր անց:  Որոշումը երկրում զանգվածային ակցիաներ է առաջացրել տղամարդու անցյալի պատճառով. նրան կապում են 1988-ին քաղբանտարկյալների զանգավածային մահապատիժների կազմակերպման հետ: Նրա նշանակման դեմ են արտահայտվել քաղաքացիական իրավունքների համար պայքարող ավելի քան 100 իրանցիներ:

В Иране диссидента приговорили к переписыванию трех книг за призывы свергнуть духовного лидера Исламской Республики аятоллы Али Хаменеи, сообщает Lenta
Наказание было назначено 74-летнему Абулфазлу Гадиани — сооснователю реформистской организации «Моджахеды Исламской революции Ирана». Он назвал аятоллу деспотом, а также призвал к массовым протестам ради прекращения его правления. В частности, он отметил, что иранцы «совершали революцию не для того, чтобы видеть, как Хаменеи правит страной как диктатор на протяжении 30 лет».
В результате мужчина теперь должен прочесть и дословно переписать три книги, а также отсидеть три года в тюрьме. Отмечается, что две из этих книг — «История провинции Систан» и «Как выявить врага» — были написаны аятоллой.
Ранее Гадиани уже сидел в тюрьме за жесткую критику иранского лидера. В частности, он обвинял Хаменеи в «предательстве идеалов исламской революции — свободы и справедливости — из-за жажды власти и диктаторского правления».
Приговор был вынесен на следующий день после назначения новым главным судьей Ибрагима Раиси. Это решение вызвало массовые протесты в стране из-за прошлого мужчины: его связывают с организацией массовых казней политических заключенных в 1988 году. Против назначения выступили более 100 иранских борцов за гражданские права.