Շուտով Բյուրականի աստղադիտարանը իր սեփական ավտոմատ դիտակը կունենա։ Այս մասին NEWS.am- Ինովացիայի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Երեւանի պետական համալսարանի Ֆիզիկայի ֆալուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող Վազգեն Գաբրիելյանը, ով Բյուրականի աստղադիտարանում որպես ինժեներ է աշխատում։ Նրա  խոսքով՝ դիտակների ավտոմատացման ծրագիրը հնարավորություն կտա լիարժեք դիտումներ կատարել ավտոմատ ռեժիմում:
«Դիտակների ավտոմատացման դեպքում՝ դիտակը ավտոմատ կշարժվի եւ կկատարի իր առաջադրանքը՝ աստղ գտնել, հետեւել դրան եւ այլն»,-ասաց Վ. Գաբրիելյանը։ Նրա խոսքով՝ նմանատիպ առաջին՝  1 մետրանոց Շմիդտի դիտակի ծրագիրը գտնվում է ավարտման փուլում։ Այն ավարտելուց հետո երիտասարդները նախատեսում են այլ դիտակներ եւս ավտոմատ աշխատեցնել։
Նշենք, որ Բյուրականի աստղադիտարանը Վիրտուալ աստղադիտարանների միջազգային ալյանսի անդամ է: Վիրտուալ աստղադիտարանն իր մեջ պահում է նախկինում ստացված երկնքի բոլոր պատկերները եւ հնարավորություն է տալիս ավելի բազմակողմանի ուսումնասիրություններ կատարել:
Երբ 1 մետրանոց Շմիդտի դիտական աշխատի ու արդյունքներ ստանա՝ հնարավորություն կստեղծվի տվյալները մուտքագրել Հայկական վիրտուալ աստղադիտարան, որտեղ ներկայումս արդեն իսկ կուտակված են Բյուրականի աստղադիտարանի բոլոր նախկին դիտումները։
Բյուրականի աստղադիտարանի առաջատար գիտաշխատող Արեգ Միքայելյանը NEWS.am- Ինովացիայի թղթակցին ասաց, որ դիտակի արդյունավետ աշխատանքի համար դեռեւս անհրաժեշտ կլինի ձեռք բերել ժամանակակից լուսաընդունիչ, որի արժեքը գնահատվում է 100-120 հազ. դոլար։

Вскоре Бюраканская обсерватория обзаведется собственным автоматическим телескопом. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am – Инновации заявил студент 4-го курса Факультета физики Ереванского государственного университета Вазген Габриелян, который работает инженером в обсерватории Бюракана. По его словам, автоматическая система позволит делать полноценные наблюдения в автоматическом режиме.
«Телескоп сам будет находить звезды, следить за ними и так далее. Программа телескопа Шмидта с метр в длину уже находится на завершающей стадии разработки», - отметил, он, сообщив, что по завершении молодые люди намерены написать такие же программы для других телескопов.
Отметим, что Бюраканская обсерватория является членом международного альянса виртуальных обсерваторий. Виртуальная обсерватория содержит в себе картины всех предыдущих наблюдений и позволяет проводить более разносторонние исследования.
Ведущий научный сотрудник обсерватории Бюракана Арег Аракелян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am – Инновации отметил, что для эффективной работы телескопа нужно будет приобрести современный светоприемник, стоимость которого составляет $100-120 тысяч.  «Эта сумма равна годовому бюджету Бюраканской обсерватории», - отметил он.