Ես տպավորված եմ Հայաստանի ձեռնարկատիրական ներուժով: Ապրիլի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց  Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին:
Նշենք, որ ապրիլի 22-ին Երեւանում կայացավ «Գյուղատնտեսական շրջանների զարգացում՝ նոր տնտեսական հնարավորություն» ծրագրի մեկնարկը, որը իրականացվում է USAID-ի եւ  Ագրոբիզնեսի եւ գյուղի զարգացման հիմնադրամի (CARD) հետ համատեղ:
Նրա խոսքով երկու երկրների կառավարությունների համագործակցությամբ իրականացվող ծրագիրը ուղղված է գյուղատնտեսության ոլորտի մրցունակության բարձրացմանը, որտեղ զբաղված է Հայաստանի բնակչության 40 տոկոսը:
«ՀՀ իշխանությունների հայտարարած տնտեսական հեղափոխությունը, ըստ էության, կապված է բիզնեսի համար ներկայումս գոյություն ունեցող խոչընդոտների վերացմանը, ինչը թույլ կտա ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծել զարգացման համար:
Առողջ բիզնես կլիմայի ձեւավորման աշխատանքները համահունչ են ժողովրդավարության զարգացման ոլորտում ՀՀ իշխանությունների ձգտման հետ», - ասաց դիվանագետը:
Լին Թրեյսին հավելեց, որ ծրագիրն ուղղված է անհատ ձեռներեցության ներուժի բացահայտման աջակցությանը եւ այդ նպատակով դրամաշնորհներ են տրամադրվելու, որոնք կօգնեն այդ թվում ներմուծան հարցում:

Я впечатлена предпринимательским потенциалом Армении. Об этом в беседе с журналистами 22 апреля заявила Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Лин Трейси.
Отметим, что в Ереване 22 апреля состоялся запуск программы «Развитие сельских районов – новая экономическая возможность», которая проводится USAID (представительство Агентства США по международному развитию) совместно с Фондом развития агробизнеса и села (CARD).
По ее словам, программа, реализуемая при сотрудничестве правительств двух стран, как раз нацелена на повышение конкурентоспособности сферы сельского хозяйства, в которой занято 40% населения Армении. «Экономическая революция, объявленная властями Армении, по всей видимости, связана с ликвидацией тех препятствий, которые сегодня стоят перед бизнесом, что позволит создать более благоприятные условия для развития. Работы по формированию здорового бизнес-климата созвучны со стремлением властей Армении в сфере развития демократии», - отметила дипломат.
Лин Трейси добавила, что программа нацелена на поддержку раскрытия потенциала индивидуального предпринимательства и бизнеса, и с этой целью будут предоставлены гранты, которые помогут в том числе и в вопросе импорта.