Նոր իշխանությունները ոչ բավարար են ներգրավված այս նախագծում։ Այս մասին Ազգային ժողովում կառավարական ժամի ընթացքում մայիսի 8-ին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի այն հարցին, թե ինչու երկիրը «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» համաժողովին ամենաբարձր մակարդակով չի մասնակցել։
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ հաջորդ շաբաթ կայցելի Չինաստան, որտեղ ծրագրվում է հանդիպում երկրի նախագահի, փոխվարչապետի եւ այլ պաշտոնատար անձանց հետ։ «Այս հանդիպումները կօգտագործվեն, որպեսզի բացթողումները լրացվեն»,- վստահեցրել է նա։
Վարչապետը նկատել է, որ Զարգացման ասիական բանկի հետ համագործակցությունը նույնպես կապված է համագործակցության մակարդակի հետ, այդ թվում Չինաստանի։ «Մենք «Հյուսիս-Հարավ» նախագիծը դիտարկում ենք ոչ միայն որպես ներհայկական նախագիծ, այլեւ որպես տարածաշրջանային նախագիծ։ Դա շատ կարեւոր է դրա իրականացման արդյունավետության տեսակետից։ Այդ իմաստով «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախագիծը կարեւոր նշանակություն ունի»,- ամփոփել է նա։
Նշենք, որ ապրիլի 25-27-ը Պեկինում անցկացվել է «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» համաժողովը։ Դրան մասնակցել են պետությունների եւ կառավարությունների 37 ղեկավարներ, որոնց թվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը։

The new government of Armenia is not sufficiently engaged in this project. This is what Prime Minister Nikol Pashinyan declared during a question-and-answer session with government officials at the National Assembly today, in response to a question from deputy of the Bright Armenia faction Ani Samsonyan, who asked why Armenia didn’t participate in the Belt and Road Forum in China at the highest level.
Pashinyan added that next week he will be visiting China where he will have meetings with the President, Deputy Prime Minister and other officials. “I will take advantage of these meetings to fill the gaps,” he assured.
On April 25-27, Beijing hosted the Belt and Road Forum, gathering the heads of states and governments of 37 countries, including President of Azerbaijan Ilham Aliyev.