Եվրոպայում խոշորագույն օդանավակայաններից մեկի՝ Մայնի Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանի աշխատանքը կես ժամով դադարեցվել է անօդաչուի պատճառով, հայտնում է Hessenschau լրատվական պորտալը՝ վկայակոչելով օդանավակայանի ներկայացուցչին:
Նրա խոսքով՝ անօդաչուն օդանավակայանի տարածքում նկատվել է հինգշաբթի տեղական ժամանակով 07:40-ին: Օդանավակայանի աշխատանքը 5 րոպե կանգնեցվել է, օդանավերի թռիչքներ եւ վայրէջքներ չեն իրականացվել մինչեւ 08:18:
Հաղորդվում է, որ դաշնային ոստիկանությունը միջադեպի հետ կապված հետաքննություն է անցկացնում: Դրոնը որոնելու համար ուղղաթիռ է ուղարկվել:
Համանման դեպք էր տեղի ունեցել նաեւ այս տարվա մարտին, երբ Մայնի Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանի տարածքի հարավային մասում անօդաչու էր հայտնաբերվել, ինչի հետ կապված օդանավակայանի աշխատանքը դադարեվել էր 30 րոպեով:
2018 թվականի դեկտեմբերի 20-ի լույս գիշերը բրիտանական «Գաթվիկ» օդանավակայանում բոլոր թռիչքները կանգնեցվել էին օդանավի երկնքում երկու դրոնների մասին տեղեկության պատճառով: Հունվարի սկզբին Լոնդոնի «Հիթրոու» օդանավակայանը եւս թռչող չվերթները կասեցրել էր անօդաչուի հայտնվելու պատճառով: Ավելի ուշ Դուբլինի միջազգային օդանավակայանը նույնպես չվերթները կասեցրել էր դրոնի հայտնվելու պատճառով:

Работа одного из крупнейших в Европе аэропортов во Франкфурте-на-Майне была приостановлена на полчаса из-за беспилотника, сообщает информационный портал Hessenschau со ссылкой на представителя воздушной гавани.
По словам представителя аэропорта, беспилотник был замечен на территории аэропорта в четверг в 07:40 по местному времени. В течение пяти минут работа аэропорта была приостановлена, взлеты и посадки самолетов не осуществлялись до 08:18, передает РИА Новости
Сообщается, что федеральная полиция проводит расследование в связи с инцидентом. На поиски дрона был направлен вертолет.
Подобный случай произошел также в марте этого года, когда в южной части территории аэропорта Франкфурта-на-Майне был обнаружен беспилотник, в связи с чем работа воздушной гавани была приостановлена на 30 минут.
В ночь на 20 декабря 2018 года все полеты в британском аэропорту «Гатвик» были приостановлены из-за информации о двух дронах, летавших над аэродромом. В начале января лондонский аэропорт «Хитроу» приостановил вылетающие рейсы из-за появления беспилотника. Позже международный аэропорт Дублина также приостановил рейсы из-за появления дрона.