Ուրբաթ Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, որ Անկարան ձգտում է կատարել իր բոլոր պարտավորությունները ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման հարցում այնպես, ինչպես ամերիկյան F-35 հինգերորդ սերնդի կործանիչների գնման իրավիճակում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Anadolu-ին:
«Թուրքիան ձգտում է լիարժեք կատարել իր պարտավորություններն ինչպես Ս-400-ի, այնպես էլ F-35-ի պարագայում»,-ընդգծել է ռազմական կառույցի ղեկավարը Մալաթիայում ավիաբազա այցելությունից հետո, որտեղ, ինչպես ակնկալվում է, կտեղակայվեն ամերիկյան կործանիչները:
Մինչեռ ուրբաթ ավելի վաղ Ստամբուլում տեղի էր ունեցել Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի եւ Ֆեդերացիայի խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոյի հանդիպումը: Վերջինիս խոսքով՝ Թուրքիայի առաջնորդը հավաստիացրել էր, որ Անկարան կկատարի ՌԴ-ից Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերը ձեռքբերելու վերաբերյալ պայմանագիրը՝ չնայած հանրապետության վրա աննախադեպ ճնշմանը:
Ս-400-ի մատակարարման շուրջ ՌԴ-ի եւ Թուրքիայի բանակցությունների մասին առաջին հաղորդագրություններն ի հայտ էին եկել 2016 թվականի նոյեմբերին: Պայմանագրի կնքման փաստը հաստատվել էր Ռուսաստանի կողմից 2017 թվականի սեպտեմբերի 12-ին: Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել էր, որ Ս-400-ի տեղակայումն ու գործադրումը կսկսվի 2019 թվականի հոկտեմբերին: Ինչպես հաղորդել էր «Ռոստեխ» ընկերության գործադիր տնօրեն Սերգեյ Չեմեզովը 2017 թվականի դեկտեմբերին, Անկարային Ս-400 համակարգեր մատակարարելու արժեքը կկազմի 2.5 մլրդ դոլար: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ առաջին պետությունն է, որը կստանա Ռուսաստանից այդ դասի զենիթային համակարգերը:
ԱՄՆ-ը ձեռնարկում է ակտիվ փորձեր Թուրքիայի կողմից Ս-400 համակարգերի գնումը խոչընդոտելու համար: Ավելի վաղ Վաշինգտոնն արդեն նախազգուշացրել էր Անկարային, որ սպառազինման այդ համակարգերի ձեռքբերման դեպքում ԱՄՆ-ը կարող է մերժել Թուրքիային F-35 ինքնաթիռների վաճառքի հարցում: Ս-400 «Տրիումֆ»-3ՌՍ-ը մեծ եւ միջին հեռավորության զենիթահրթիռային համակարգ է, որը նախատեսված է ավիացիայի, ինչպես նաեւ բալիստիկ հրթիռների ոչնչացման համար: Ս-400-ը կարող է կիրառվել նաեւ երկրային օբյեկտների դեմ:

Министр национальной обороны Турции Хулуси Акар заявил в пятницу, что Анкара стремится выполнить свои обязательства как в вопросе поставок российских зенитных ракетных систем (ЗРС) С-400, так и в ситуации с закупкой американских истребителей пятого поколения F-35, передает ТАСС  со ссылкой на Anadolu.
«Турция стремится полностью выполнить свои обязательства как с С-400, так и с F-35», - подчеркнул глава военного ведомства после посещения авиабазы в Малатье, где, как ожидается, будут дислоцированы американские истребители.
Между тем ранее в пятницу в Стамбуле прошла встреча президента Турции Тайипа Эрдогана и спикера Совета Федерации Валентины Матвиенко. По ее словам, турецкий лидер заверил, что Анкара выполнит контракт по закупке у РФ зенитных ракетных систем С-400, несмотря на беспрецедентное давление на республику.
Первые сообщения о переговорах РФ и Турции о поставках С-400 появились в ноябре 2016 года. Факт заключения контракта был подтвержден российской стороной 12 сентября 2017 года. Министр национальной обороны Турции Хулуси Акар заявил, что развертывание С-400 начнется в октябре 2019 года. Как сообщил в декабре 2017 года генеральный директор компании «Ростех» Сергей Чемезов, стоимость поставки Анкаре систем С-400 составляет $2,5 млрд. Турция - первое государство - член НАТО, которое получит от России зенитные системы подобного класса.
США предпринимают активные попытки не допустить покупки Турцией С-400. Ранее Вашингтон уже предупреждал Анкару, что, в случае приобретения этих систем вооружений, США могут отказать Турции в продаже самолетов F-35. С-400 «Триумф» - ЗРС большой и средней дальности, предназначенная для уничтожения авиации, крылатых и баллистических ракет. С-400 может применяться и против наземных объектов.