2010 թվականին Գյումրիում գրանցվել է ամուսնալուծությունների թվի աճ. միայն անցնող երկու ամիսներին արձանագրվել է ամուսնալուծությունների 15 դեպք: Գյումրիում գործող փաստաբան Սուսանն Մխիթարյանը գտնում է, որ շատ հաճախ ամուսնալուծությունների պատճառ դառնում են սոցիալական պայմանները: «Տարիներ առաջ երբեւէ չէինք լսել, որ կանայք արտագնա աշխատանքի մեկնեին:
Այսօր հաճախ ենք հանդիպում նմանատիպ դեպքերի, ինչը բնականաբար իր վատ ազդեցությունն  է թողնում ընտանիքի վրա: Եվրոպական արժեքների ներթափանցումը մեր երկիր վատ անդրադարձ է ունեցել, խնդիրը ավելի լուրջ է եւ հրատապ լուծում պահանջող»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է փաստաբանը:
Նրա ներկայացմամբ, ամուսնալուծությունների պատճառ են նաեւ վաղ ամուսնությունները: «Ամուսնանում են երիտասարդ տարիքում, հետեւաբար ընտանիքի արժեքը չեն գիտակցում, ինչն էլ պատճառ է դառնում, որ 1 տարի հետո ամուսնալուծվեն»,- կարծիք է հայտնել հոգեբան Կարինե Սահակյանը:

В 2010 году в Гюмри зарегистрирован рост числа разводов. Кстати, только за прошедшие два месяца зарегистрировано еще 15 случаев бракоразводного процесса.
Практикующая в Гюмри адвокат Сусанна Мхитарян считает, что очень часто причиной  разводов  становятся социальные условия. «Годами раньше мы никогда не слышали, чтобы женщины уезжали на заработки. Сегодня  часто встречаемся с подобными случаями, что, естественно, оставляет свое  плохое влияние на семью. Проникновение европейских ценностей в нашу страну  получило плохое отражение, проблема более серьезна и требует срочного решения», - в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am отметила адвокат.
По ее представлению, причиной разводов являются также ранние браки. «Женятся в молодом возрасте, следовательно, не сознают ценности семьи, что и становится причиной развода после 1 года семейной жизни», - выразила мнение психолог Карине Саакян.