ԵԱՏՄ անդամակցությունից ի վեր ռուսական շուկա հայկական արտադրանքի արտահանումը մեծացել է 2 անգամ, իսկ երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառությունը հասել է 1 միլիարդ 97 միլիոն դոլարի: Այս մասին հունիսի 1-ին Ծաղկաձորում «Եվրասիական տնտեսական միություն-Հայաստան համագործակցություն» բիզնես համաժողովի շրջանակում հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն:
Նրա խոսքով՝ դա կապված է մաքսային գործընթացների հեշտացման հետ:
«2018 թվականին ԵԱՏՄ երկրների մասնաբաժինը կազմել է Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառության 27%-ը (կամ մոտ 2 մլրդ դոլար): Ընդ որում, 96%-ը՝ Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ առեւտրաշրջանառության արդյունքում»,- նշել է Բաբկոն:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի գլխավոր առեւտրային գործընկերը ինչպես ԵԱՏՄ տարածքում, այնպես էլ միջազգային շուկայում:
«2018 թվականին Ռուսաստանի մասնաբաժինը կազմել է 53%՝ Հայաստան ուղիղ ներդրումների մաքուր հոսքի ողջ ծավալից: Հայաստանի իրական տնտեսական ոլորտ Ռուսաստանի ուղիղ ներդրումների ծավալը կազմել է ավելի քան 124 մլն դոլար: Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառության ավելի քան 26%-ը ստացվում է Ռուսաստանից»,- ընդգծել է առեւտրային ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ մայիսի 31-ից հունիսի 3-ը Ծաղկաձորում անցկացվում է «Եվրասիական տնտեսական միություն-Հայաստան համագործակցություն» 5-րդ բիզնես համաժողովը:

TSAKHKADZOR. – The exports of Armenian products to the Russian market have doubled, and trade turnover has reached 1 billion 97 million dollars since Armenia joined the Eurasian Economic Union, Russia’s trade representative in Armenia Andreu Babko said in Tsakhkadzor within the framework of “Eurasian Economic Union: Armenia - Cooperation” business forum.
According to him, this is due to the simplification of customs procedures.
“In 2018, the share of the EEU countries accounted for 27% (or about $ 2 billion) of Armenia’s foreign trade turnover. At the same time, more than 96% falls on bilateral trade between Yerevan and Moscow,” he noted.
Babko added that Russia remains Armenia's main trade partner both in the EEU space and in the international market.
“Russia accounted for more than 53% of the total net direct investment flows to Armenia last year. The volume Russia's direct investment into the real sector of the Armenian economy amounted to more than $124 million. More than 26% of Armenia’s foreign trade turnover falls on Russia,” he emphasized.
Babko noted that in terms of the geography of investments in Armenia, the EEU countries account for more than 36%.