ԵԱՏՄ անդամակցությունից ի վեր ռուսական շուկա հայկական արտադրանքի արտահանումը մեծացել է 2 անգամ, իսկ երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառությունը հասել է 1 միլիարդ 97 միլիոն դոլարի: Այս մասին հունիսի 1-ին Ծաղկաձորում «Եվրասիական տնտեսական միություն-Հայաստան համագործակցություն» բիզնես համաժողովի շրջանակում հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն:
Նրա խոսքով՝ դա կապված է մաքսային գործընթացների հեշտացման հետ:
«2018 թվականին ԵԱՏՄ երկրների մասնաբաժինը կազմել է Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառության 27%-ը (կամ մոտ 2 մլրդ դոլար): Ընդ որում, 96%-ը՝ Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ առեւտրաշրջանառության արդյունքում»,- նշել է Բաբկոն:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի գլխավոր առեւտրային գործընկերը ինչպես ԵԱՏՄ տարածքում, այնպես էլ միջազգային շուկայում:
«2018 թվականին Ռուսաստանի մասնաբաժինը կազմել է 53%՝ Հայաստան ուղիղ ներդրումների մաքուր հոսքի ողջ ծավալից: Հայաստանի իրական տնտեսական ոլորտ Ռուսաստանի ուղիղ ներդրումների ծավալը կազմել է ավելի քան 124 մլն դոլար: Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառության ավելի քան 26%-ը ստացվում է Ռուսաստանից»,- ընդգծել է առեւտրային ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ մայիսի 31-ից հունիսի 3-ը Ծաղկաձորում անցկացվում է «Եվրասիական տնտեսական միություն-Հայաստան համագործակցություն» 5-րդ բիզնես համաժողովը:

Со времен вступления Армении в ЕАЭС экспорт армянской продукции на российский рынок увеличился в 2 раза, а торговый оборот между странами достиг 1 млрд.   97 млн. долларов. Об этом в рамках бизнес-форума  «Евразийский экономический союз: Армения – сотрудничество» 1 июня в Цахкадзоре  заявил  торговый представитель Российской Федерации в Армении Андрей Бабко.
По его словам, это связано с упрощением  таможенных процедур.
«В 2018 году на долю стран ЕАЭС пришлось 27% (или около 2 млрд. долларов) внешнеторгового оборота Армении. При этом более 96% приходится на двухсторонний торговый оборот между Ереваном  и Москвой»,- отметил он.
Андрей Бабко добавил, что Россия остается главным торговым партерном Армении как на  пространстве ЕАЭС, так и на международном рынке.
«На долю России за 2018  год пришлось более  53% от всего объема чистых потоков прямых инвестиций в Армению. Объем чистых прямых инвестиций России в реальный сектор экономики Армении составил более  124  млн. долларов. Более 26% внешнеторгового оборота Армении приходится на Россию»,- подчеркнул торгпред.
По его словам, с точки зрения географии инвестиций в Армению  на страны ЕАЭС на конец 2018 года  приходится более 36%.
Отметим, что в Цахкадзоре  с 31 мая по 3 июня проходит пятый бизнес-форум «Евразийский экономический союз: Армения – сотрудничество».