Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Պիա Կյերսգորը հունիսի 5-ի ընտրություններում կուսակցության եւ աջ ցենտրիստական դաշինքի պարտությունից հետո պաշտոնից հեռանում է: Նա այս մասին հայտնել իր Facebook-յան էջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Խորհրդարանական ընտրություններից հետո մի քանի մարդ ինձ հարցրեց՝ կլինե՞մ արդյոք Ֆոլկետինգի նախագահը: Չեմ լինի: Իշխանությունը փոխվել է»,- նշել է Կյերսգորը:
Քաղաքական գործիչը վերընտրվել է վերջին ընտրություններում եւ կշարունակի աշխատել Դանիայի ժողովրդական կուսակցության խորհրդարանական խմբի կազմում, որի ստացած մանդատները 37-ից նվազել են մինչեւ 16: Կյերսգորի հրաժարականը սպասելի էր. Ֆոլկետինգի նոր խոսնակ կդառնա առավելագույն թվով ձայներ ստացած կուսակցություններից մեկի ներկայացուցիչը:
Հունիսի 5-ի ընտրություններում ձախ կուսակցությունները ստացել են 91 մանդատ, իսկ աջ ցենտրիստները՝ 75: Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը երկրում խոշորագույնն է դարձել՝ ձայների 25,9 տոկոս արդյունքով: Երկրորդ տեղում է Լիբերալ կուսակցությունը՝ 23,4 տոկոսով:

Спикер датского парламента Пиа Кьерсгор уходит со своего поста после поражения партии и правоцентристского блока на выборах 5 июня. Об этом она сообщила на своей странице в Facebook, сообщает ТАСС.
«После парламентских выборов несколько человек спросили меня, буду ли я председателем Фолькетинга. Не буду. Власть изменилась», - отметила Кьерсгор.
Политик была переизбрана на последних выборах и продолжит работать в составе парламентской группы Датской народной партии, число мандатов которой уменьшилось с 37 до 16. Отставка Кьерсгор была ожидаема: новым спикером Фолькетинга станет представитель одной из партий, получивших наибольшее число голосов.
На выборах 5 июня левые партии получили 91 мандат, а правоцентристы - 75. Социал-демократическая партия стала крупнейшей в стране с результатом 25,9% голосов. На втором месте - Либеральная партия (Венстре) с 23,4%.