Չինական Huawei ընկերության հասարակայնության հետ կապերի հարցերով փոխնախագահ Էնդրյու Ուիլյամսոնը Reuters-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ ընկերությունը Hongmeng օպերացիոն համակարգի հնարավոր թողարկման գործընթացում է, որը կփոխարինի ամերիկյան Android օպերացիոն համակարգին:
Նրա խոսքով՝ նոր օպերացիոն համակարգը Չինաստանում տեղադրվելու է ավելի քան միլիոն սարքի մեջ:
ՄԱԿ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության տվյալները վկայում են, որ չինական տեխնոհսկան արդեն Hongmeng ապրանքանիշը կիրառել է մի շարք երկրներում:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ-ն կդադարի Huaweiի հեռախոսներին տրամադրել Android օպերացիոն համակարգը:

Andrew Williamson, vice president of public relations at Chinese company Huawei, told Reuters that the company is in the process of potentially launching the Hongmeng operating system, which will replace the American Android operating system.
According to him, the new operating system will be installed on over a million devices in China.
The data of the UN World Intellectual Property Organization indicate that the Chinese technology giant has already applied the Hongmeng trademark in a number of countries.
As reported earlier, the United States will no longer supply Huawei phones with Android operating system.