Թրամփի վարչակազմը ցանկանում է Իրանի հետ համաձայնագրի հասնել, որը կստանա ԱՄՆ Սենատի հավանությունը: Այս մասին Al Jazeera-ի հետ հարցազրույցում ասել է Իրանի հարցով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Բրայան Հուկը:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի համաձայնագիրը, որը պատրաստվում ենք Սենատ ներկայացնել, ստանա ոչ միայն նախագահի, այլեւ Միացյալ Նահանգների աջակցությունը,- ասել է Հուկը: - Դա գործարք կլինի, որն ավելին է, քան ուղղակի քաղաքական պարտավորությունը»:
Թրամփի վարչակազմի կարծիքով՝ 2015 թվականի իրանական միջուկային գործարքի գլխավոր թերություններից մեկն այն է, որ պաշտոնապես չի վավերացվել ԱՄՆ Սենատի կողմից: Վաշինգտոնը համաձայնագրից դուրս է եկել անցյալ տարվա մայիսին:
Չտարածման հարցերով փորձագետները հայտարարում են, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է նախ Իրանին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնի, ինչի հավանականությունն այս պահին չափազանց քիչ է՝ հաշվի առնելով, որ Թեհրանը բազմիցս հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չի վարի, քանի դեռ պատժամիջոցները գործում են:
«Եթե Թրամփի վարչակազմը չվերադառնա Իրանի հետ համաձայնագրին, ես նոր համաձայնագրի համար ոչ մի հնարավորություն չեմ տեսնում»,- կարծում է Plowshares հիմնադրամի քաղաքականության հարցերով տնօրեն Թոմ Քոլինան:
Նրա խոսքով՝ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման, որը բանակցել է իրանական գործարքի շուրջ, որպես պայմանագիր գործարքի վավերացման համար Սենատում անհրաժեշտ ձայներ չստացավ հանրապետականների դիմակայության պատճառով, չնայած փորձագիտական կարծիքին, որ դա լավ գործարք էր:

Администрация Трампа хочет добиться соглашения с Ираном, которое будет одобрено Сенатом США. Об этом в интервью Al Jazeera заявил спецпредставитель США по Ирану Брайан Хук.
«Мы хотим, чтобы соглашение, которое мы собираемся представить Сенату в а, получило бы поддержку не только президента, но и Соединенных Штатов», - сказал Хук. «Это будет сделка, которая больше, чем просто политическое обязательство», добавил он.
Администрация Трампа считает, что  одним из главных недостатков  иранской ядерной  сделки 2015 года было то, что она официально не была ратифицирована Сенатом США. Вашингтон вышел из соглашения в мае прошлого года.
Эксперты по нераспространению заявляют, что президенту США Дональду Трампу сначала нужно усадить  Иран за стол переговоров, что крайне маловероятно на данный момент, учитывая, что Тегеран неоднократно заявлял, что не будет вступать в переговоры с США, пока действуют санкции.
«Если администрация Трампа не вернется к соглашению с Ираном, я не вижу никакой возможности для нового соглашения», -  считает директор по политике фонда Plowshares Том Коллина.
По его словам,  бывший президент Барак Обама, который вел переговоры по иранской сделке, известной как Совместный всеобъемлющий план действий (JCPOA), не получил необходимых голосов Сената для ратификации сделки в качестве договора из-за противостояния республиканцев,  несмотря на экспертное мнение, что это была хорошая сделка.